Hava durumu güncelleniyor...Hava durumu güncelleniyor...Hava durumu güncelleniyor...
HESABIM
Üye Ol

TUROYD Başkanı Aksu Siirt turizmi için birlikte çalışmak şart

TUROYD Başkanı Aksu Siirt turizmi için birlikte çalışmak şart

Ülkemizin önde gelen turizm otoritelerinden birisi olan ve halen Türkiye Turizm Otelcileri Birliği Başkanlığını yürüten hemşerimizi Alican Aksu, Siirt’in çok büyük bir turizm potansiyeli bulunduğunu ancak, bu potansiyeli yeteri kadar değerlendiremediğini söyledi.

Haberin Tarihi: 05 Ağustos 2018

Bu güne kadar beş yıldızlı bir otelde üst düzey yöneticilik yapan ve dünya çapında bir çok ödüller alan Aksu ”Siirt turizm sektörünün bir çok dalında çok büyük bir potansiyele sahip. İnanç turizminden, doğa turizmine ve gastronomi turizmine kadar, deniz ve güneş turizmi hariç turizmin bütün alanlarında çok büyük bir potansiyelimiz var. Ancak üzülerek görüyorum ki bu potansiyeli bu güne kadar yeteri kadar değerlendiremedik. Bu alana yeteri kadar ilgi göstermedik. Yaptığımız çalışmaları da bu alandan daha çok yararlanmak, potansiyelimizi ortaya koymak için değil de “yapmış olmak” için yaptık. İnanç turizmin için, günü birlik gelen ziyaretçilerle yetindik. Onların hem konaklamaları ve hem de alış veriş yaparak ilimize ekonomik destek vermeleri için çaba harcamadık. Diğer turizm dallarına neredeyse hiç el atmadık. ”

Günümüzün bacasız fabrikası olan turizmden yeteri kadar pay alabilmemiz için hep birlikte hareket etmemiz gerektiğini belirten Aksu 2014 yılında ülkemizin önde gelen tur operatörlerini Siirt’e getirdiğini ve 2017 yılında yine ülkemizin ünlü gastronomi otorite ve yazarları ile aşçılarının katılımıyla İstanbulda Siirt yemeklerine ilişkin bir gastronomi kongresi düzenlediğini hatırlatarak “Bu konuda birlikte hareket etmemiz ve yapılan çalışmalara destek vererek başarıya ulaşabiliriz. Ancak düzenlediğim her iki etkinlikte de bunu maalesef yeteri kadar göremedim. Bu beni üzdü. Başarı için Siirt’in bürokrasisi, iş dünyası, sivil toplum kuruluşları ve hatta vatandaşları olarak bu konunun etrafında kenetlenmemiz gerekiyor. Yapılan çalışmaları hepimiz sahiplenmeli ve bu alanda yapılacak faaliyetlerin süratle gerçekleşmesi için var gücümüzle çalışmalıyız. Aksi halde, biz hiçbir zaman bu pastadan arzuladığımız payı alamayız.” Dedi.

Dernek başkanlığının yanı sıra ülkemizin önde gelen beş holdinginin turizm danışmanlığı ve icra kurulu üyeliğini yürüten hemşerimiz Aksu, önümüzdeki dönemlerde de Siirt’in turizminin gelişmesine yönelik çalışmalar yapmayı planlandığını sözlerine ekledi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın