UZMANLAR UYARIYOR

UZMANLAR UYARIYOR

KÜÇÜK YAŞTA KARACİĞER YAĞLANMASINA DİKKAT

Haberin Tarihi: 07 Ekim 2019

Siirt Üniversitesi Tıp Fakültesi dekanı Prof.Dr.Vefik Arıca küçük yaşlarda bile karaciğer yağlanması olabileceğine dikkat çekti. Aynı zamanda çocuk sağlığı ve hastalıkları  uzmanı olan Prof.Dr. Arıca, her  10 çocuktan birinde karaciğer yağlanması bulunduğunu belirtti.

Çocuklarda karaciğer yağlanması konusunda Dünya Sağlık Örgütünün de uyarılarda bulunduğunu ifade eden Prof.Dr.Arıca “Avrupa Gastroenteroloji Derneğinin yaptığı araştırmalara göre,  Avrupa da her on çocuktan birinde karaciğer yağlanması bulunuyor.Yine Avrupada 6-9 yaş grubundaki her üç çocuktan  biri fazla kilolu ve bunların yarısında da karaciğer yağlanması görülüyor.Karaciğer yağlanması muayene ve ultrasonla  kolayca tespit edilebiliyor. Karaciğer yağlanması sonu siroza kadar giden bir hastalıktır.”dedi.

Karaciğer yağlanmasının nedenleri üzerinde duran Prof.Dr.Arıca, sağlıksız beslenme ve hareketsizliğin temel nedenler arasında olduğunu belirtti.Anne babaları uyaran Prof.Dr.Arıca şöyle dedi “Karaciğer yağlanmasının temel nedenleri sağlıksız beslenme ve hareketsiz bir yaşam tarzıdır. İşlenmiş un tahıl ve trans yağlardan uzak duranlarda karaciğer yağlanması daha az görülmektedir. Bunun yanı sıra hareketli olan düzenli egzersiz yapanlarında bu hastalığa yakalanma ihtimalleri daha azdır.Ailelerin sağlıklı bir beslenmeye özen göstermeleri ve daha küçük yaşlardan itibaren çocuklarını düzenli egzersiz yapmaya teşvik etmeleri yararlı olacaktır.”

Bir Yorum Yazın