VALİ ALİ FUAT ATİK, KAMU HİZMETLERİNİN YÜRÜTÜLMESİNE İLİŞKİN GENELGE YAYINLADI « Siirt'te Net

SON DAKİKA

Siirt Belediyesinden Esnafa Müjde

Siirt Belediyesi, Siirt Üniversitesi

VALİ ALİ FUAT ATİK, KAMU HİZMETLERİNİN YÜRÜTÜLMESİNE İLİŞKİN GENELGE YAYINLADI

Bu haber 11 Temmuz 2017 - 15:54 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Siirt Valisi Ali Fuat ATİK, kamu hizmetlerinin yürütülmesinde dikkat edilecek konulara ilişkin bir genelge yayınladı.

Kamu kurum ve kuruluşlarına gönderilen 11/ Temmuz 2017 tarih ve 5948 sayılı genelgede; vatandaş odaklı bir hizmet anlayışının amaçlandığı belirtilerek, Kamu hizmetlerinin daha kaliteli, hızlı ve verimli bir biçimde yürütülmesini, kamusal iş ve işlemlerin zaman ve emek kaybına yol açmadan yasalar ve hukukun üstünlüğüne esas alan bir anlayışla şeffaflık ve tarafsızlık ilkeleri doğrultusunda sürdürülmesi istendi.

Vali Ali Fuat Atik, imzasıyla yayımlanan genelge şöyle:

Resmi Taşıtların Kullanımı

Kamu kurum ve kuruluşlarında kullanılan makam ve hizmet araçları dahil olmak üzere tüm taşıtlar, gerek 237 sayılı Taşıt Kanununa ve gerekse Başbakanlığın 18/01/2007 tarihli ve 2007/03 nolu Genelge hükümleri çerçevesinde kullanılacağı belirtilmesine rağmen, bazı kurum ve kuruluşlarınca kullanılan resmi hizmete mahsus araçların makam araçları veya özel araçlar gibi (piknik, alışveriş ve diğer özel işlerde vb.) kullanıldığı yönünde yerel basında haberler yer almaktadır.

Ülkemizde uygulanan tasarruf tedbirleri çerçevesinde, 237 Sayılı Taşıt Kanunu kapsamındaki resmi taşıtların kullanımına ait düzenlemeleri kapsayan Başbakanlığın 18/01/2007 tarih ve 2007/03 nolu Genelge emirleri 18/01/2007 tarihli 26407 sayılı Resmi Gazetede yayınlanmış olup, buna ilişkin Valilik Makamının ilgi (c) ve (ç) sayılı Genelgeleri ile de belirtilmiştir.

Tüm kamu taşıtları ve gerekse kamu hizmetlerinin ifası için kiralanan araçların; anılan Kanun ve Genelgelerde belirtilen usul ve esaslar dahilinde kullanılmasını, resmi hizmete mahsus araçların (kiralanan araçlar dahil), makam araçları veya özel araçlar gibi kullanılmasına kesinlikle müsaade edilmemesini, özellikle özel işlerde, tatil günlerinde ve resmi görev dışında kullanılmasının önlenmesi amacıyla, kurum amirleri tarafından gerekli hassasiyetin gösterilerek, bu konuda herhangi bir olumsuzluğa mahal verilmemesini, personelin de aynı ölçüde bahse konu hususlara özen göstermeleri sağlanacaktır.

Kılık Kıyafet ve Mesaiye Riayet

Kamu hizmetlerinin etkin ve verimli bir şekilde yerine getirile bilmesi amacıyla, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan tüm personelin mesai konusunda gerekli hassasiyetin gösterilmesi önem arz etmektedir.

Kanun, tüzük ve yönetmeliklere en başta kamu kurum ve kuruluşlarının amirlerinin riayet etmesi esas olup, Kamu Kurum ve Kuruluşlarında çalışan tüm personelin mesai saatlerine riayet edilmesi hususunda uyarılmasını, kurum amirlerinin mahiyetinde bulunan birimlerin kontrol ve denetimlerinin sürekli olarak yapılmasını, bu konuda gereken özen ve hassasiyetin gösterilerek, herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecektir.

Bu nedenle; gerek taşıtların belirtilen mevzuat hükümleri doğrultusunda kullanılmasını ve gerekse mesai saatlerine riayet edilmesini, aksi yönde hareket eden ilgili personel hakkında gerekli yasal işlem yapılacağının bilinmesini rica ederim.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.