VALİ ALİ FUAT ATİK’İN ‘24 TEMMUZ GAZETECİLER VE BASIN BAYRAMI’ MESAJI

VALİ ALİ FUAT ATİK’İN ‘24 TEMMUZ GAZETECİLER VE BASIN BAYRAMI’ MESAJI

Vali Ali Fuat Atik, Türk basınında sansürün kaldırılışının 110. Yıldönümü ve 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı.

Haberin Tarihi: 24 Temmuz 2018

Vali Atik, yayınladığı kutlama mesajında;

“Gelişmiş demokrasilerdeki en önemli özgürlüklerden birisi de ifade ve haber alma özgürlüğüdür.

Bu bakımdan sansürün kaldırılması ve ifade hürriyetinin sağlanması, basın tarihimizin hiç kuşkusuz en önemli dönüm noktalarından birini teşkil etmiştir.

Bireylerin temel hak ve hürriyetlerine saygılı, kamu yararını gözeten, hukukun temel ilkelerini kendilerine amaç edinen, vatandaş ile devlet arasındaki iletişimi sağlayan, kamuoyu oluşturulması gibi önemli görev ve sorumluluklar taşıyan basın, şüphesiz ki toplumumuzun birlik ve beraberliğinde önemli rol oynamaktadır.

Kamu yararını gözeterek, gazetecilik mesleğinin gerektirdiği ilkelere uyan bir habercilik anlayışı, toplumsal bilincin ve demokrasinin gelişmesine büyük katkı sağlamaktadır.

Tarafsız, güçlü ve sorumluluk alan bir yerel basının da sosyal, kültürel ve ekonomik yönden ilimizin kalkınmasında büyük rol oynayacağı açıktır.

Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK; “Basın, milletin müşterek sesidir” veciz ifadeleriyle basınımızın bu önemli misyonunu en güzel şekilde belirtmişlerdir. Hiç kuşku yok ki hürriyet ve demokrasi mücadelesi veren aziz milletimizin bu yolda aldığı mesafenin en büyük destekçisi yine basınımız olmuştur.

Bu düşüncelerle, halkımızın haber alma hakkını hayata geçirme gayretiyle zor şartlarda görev yapan tüm basın mensuplarımızı ve basın kuruluşlarımızın “24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramını kutluyor, çalışmalarında başarı ve esenlikler diliyorum”

Ali Fuat ATİK

Vali

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın