Hava durumu güncelleniyor...Hava durumu güncelleniyor...Hava durumu güncelleniyor...
HESABIM
Üye Ol

Vali Atik Olaydan Etkilenenlerin Durumu İyi

Vali Atik Olaydan Etkilenenlerin Durumu İyi

Akşam saatlerine merkeze bağlı Aktaş Köyünde meydana gelen bir zehirlenme olayından 40 vatandaşımız etkilendi. Siirt Devlet Hastanesinde tedavi altına alanın vatandaşların durumu iyi.

Haberin Tarihi: 12 Eylül 2017

Olayın 156 jandarma hattına ihbar edilmesinin ardından Siirt Belediye Başkanlığı İtfaiye Müdürlüğü, 112 acil, AFAD ve Umke ekipleri köye gönderildi. Olaydan etkilenen 17 si yetişkin 23 ü çocuk ambulanslarla Siirt Devlet Hastanesine getirilerek tedavi altına alındı.

Vali Yardımcısı Yunus Koç’ta diğer yetkililerle birlikte köye giderek çalışmaları nezaret etti.

Siirt Valisi Ali Fuat Atik, Milletvekili Prof. Dr.Yasin Aktay ve diğer yetkililer Siirt Devlet Hastanesine gelerek, Baştabip Dr. Muzaffer Aslan ve diğer yetkililerden bilgi aldı. Hastanenin acil servisi zehirlenen vatandaşlarında akınına uğradı.

Vali Atik daha sonra yaptığı açıklamada olayın köye nasıl geldiği henüz belirlenemeyen bir varilin musluğunun açılması sonucu oluşan gazdan çıktığını belirterek “ Muhtemelen klor gazıdır. Çıkan bu gazdan 17 si yetişkin 23 ü çocuk 40 vatandaşımız etkilendi.Etkilenenlerin durumu iyi. Ciddi bir durum söz konusu değildir.Köyde bulunan diğer vatandaşlar tedbir olarak köyden uzaklaştırıldı.Köyde uzmanların çalışmaları devam ediyor” dedi.

Vali Atik basın mensuplarının sorularını da cevaplandırırken köyde bir karantinanın söz konusu olmadığını ve bu gazin Siirti etkilemeyeceğini söyledi. Vali Atik bu varilin faaliyetine son verilerek Siirt’ten taşınan  termik santralin arazisinde bulunduğu şeklindeki iddiaya da verdiği cevapta varilin nereden geldiğinin kesin olarak bilinmediğini ve konunun tüm detaylarıyla araştırıldığını ifade etti.

Öte yandan  konu ile ilgili olarak valilikten de yazılı bir açıklama yapıldı.Açıklama şöyle “11/09/2017 günü saat: 18:30 sıralarında ilimiz Merkeze bağlı Aktaş köyünde, yaygın bulantı ve kusma şikayetlerinin bildirilmesi üzerine, 112 Acil, AFAD ve Kızılay ekipleri olay yerine intikal ettirilmiş olup, ilk belirlemelere göre köylüler tarafından bulunan ve kimyasal madde içerdiği değerlendirilen bir varil içindeki sızıntıdan kaynaklandığı tespit edilmiştir.

Şuana kadar kimyasal maddeden etkilenen (17)’si yetişken (23)’ çocuk, ilimiz Devlet Hastanesine sevk edilmiş olup, şuan için hayati tehlikeleri bulunmamaktadır.

Köyde diğer vatandaşlarımızın etkilenmemesi için gerekli tedbirler alınmıştır.

Olayla ilgili geniş kapsamlı inceleme devam etmekte olup, gelişmelerden ayrıca bilgi verilecektir.

 

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın