YERİNDE BİR KARAR İÇKİ VE SİGARA SATIŞINA KAMERAYLA KONTROL « Siirt'te Net

SON DAKİKA

YERİNDE BİR KARAR İÇKİ VE SİGARA SATIŞINA KAMERAYLA KONTROL

Bu haber 08 Eylül 2021 - 11:36 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Siirt Valiliği il genelinde ki içki ve sigara satışı ruhsatı bulunan işletmelere kameralı güvenlik sistemi kurma zorunluluğu getirdi.

’18 yaş altındaki çocukların alkol ve sigara ile zararlı alışkanlıklardan korunması’ nedeniyle alınan karar gereğince, içki ve sigara satış ruhsatı olan tüm iş yerlerinin tamamının kameralı güvenlik sistemi kurması zorunlu hale getirildi.

Siirt Valiliğince yapılan mevzuat değişikliğinde  şu ifadelere yer verildi;

AMAÇ

Madde 1- Bu kararın amacı Siirt ili sınırları içerisinde 18 yaşından küçük çocukların alkol, sigara ve zararlı alışkanlıklardan korunmasını sağlamaktır.

KAPSAM

Madde 2- Bu karar, Siirt ilinde alkol ve sigara satış ruhsatı bulunan işyerlerinde görüntülü kamera sistemi kurulmasını kapsamaktadır.

HUKUKİ DAYANAK

Madde 3- Bu karar;

2709 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 48. maddesi,

5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 9. maddesi (c), (ç), (e) ve (i) bentleri, 11. maddesi (a) ve (c) bentleri ile 66. maddesi,

5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun 32. maddesi,

5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu’nun 4. maddesi,

4250 sayılı İspirto ve İspirtolu İçecekler İnhisarı Kanununun 6. maddesi 3 ve 4. fıkraları,

4733 sayılı Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunun 6. maddesi hükümlerine dayanmaktadır.

GENEL HÜKÜM VE ESASLAR

Madde 4- 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu 11. Maddesinin (a) bendinde “Vali, il sınırları içinde bulunan genel ve özel bütün kolluk kuvvet ve teşkilatının amiridir. Suç işlenmesini önlemek, kamu düzen ve güvenini korumak için gereken tedbirleri alır. Bu maksatla devletin genel ve özel kolluk kuvvetlerini istihdam eder. Bu teşkilat amir ve memurların Vali tarafından verilen emirleri derhal yerine getirmekle yükümlüdür.”

(c) bendinde “İl sınırları içinde huzur ve güvenliğin, tasarrufa müteallik emniyetin, kamu güvenliğinin sağlanması ve önleyici kolluk yetkisi Valinin ödev ve görevlerindedir.

Bunları sağlamak için Vali gerekli karar ve tedbirleri alır. Bu hususta alman ve ilan olunan karar ve tedbirlere uymayanlar hakkında 66. madde hükmü uygulanır.” hükümleri yer almıştır.

Madde 5- Siirt İl sınırları içerisinde;

Bu karar kapsamında bulunan işyerlerine kamera sistemi kurulacaktır.

Güvenlik kamera sistemi işyerlerinin satış alanı ile tüm giriş/çıkışlarını ve işyeri önünü değişik açılardan görebilecek ve yüz/eşkâl belirlemeye yardımcı olacak şekilde konuşlandırılacaktır.

Güvenlik kameraları yeterli çözünürlükte, karanlık ortamlarda da net kayıt yapabilen gece görüşlü, 7 gün 24 saat kesintisiz kayıt yapabilme özelliğine sahip olacaktır.

Güvenlik kamerası konuşlandırma işlemleri bu kararın tebliğ tarihinden itibaren (3) üç ay içerisinde tamamlanacaktır.

Görüntü kayıtları, en az (30) otuz gün arşivlenebilir depo özelliğine sahip olacak, arşiv görüntüleri gerektiğinde tarih ve saat girilerek kolayca ulaşılabilecek özellikte olacaktır.

CEZAİ HÜKÜMLER

Madde 6- 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11. Maddesi gereğince alman bu karara uymayanlar hakkında eylemleri ayrı bir suç teşkil etmediği takdirde aynı kanunun 66. maddesinde yer alan “II genel kurulu veya idare kurulları yahut en büyük mülkiye amirleri tarafından kanunların verdiği yetkiye istinaden ittihaz ve usulen tebliğ veya ilan olunan karar ve tedbirlerin tatbik ve icrasına muhalefet eden veya müşkülat gösterenler veya riayet etmeyenler, mahalli mülki amir tarafından Kabahatler Kanununun 32 ’nci maddesi uyarınca cezalandırılır. ” hükmü gereği işlem yapılacaktır.

YÜRÜRLÜK

Madde 7- Bu karar yayım tarihinde yürürlüğe girer.

YÜRÜTME

Madde 8- Bu kararı Siirt Valiliği yürütür.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.