ZİVZİK NARI İÇİN HASAT GÜNÜ DÜZENLENDİ. ZİVZİK NARININ İLK HASADI YAPILDI.

ZİVZİK NARI İÇİN HASAT GÜNÜ DÜZENLENDİ. ZİVZİK NARININ  İLK HASADI YAPILDI.

İlimizin önemli ürünlerinden biri olan Zivzik narının ilk hasadı Dişlinar (Zivzik) Köyünde düzenlenen Hasat Günü etkinliği ile yapıldı.

Haberin Tarihi: 10 Ekim 2018

İlimizde 9000 dekar alanda üretimi gerçekleştirilen nar üretiminde 12.500 ton verim bekleniyor. Zivzik köyünde  yapılan Hasat Günü etkinliğine Tarım ve Orman İl Müdürü Ergün Demirhan, Şirvan İlçe Müdürü Esad Keskin, Zivzik Narı Üreticileri Birliği Başkanı İzzettin Kurum, Şube Müdürleri, teknik elemanlar ve üreticiler katıldı.

Zivzik narının pazarlama, ulaşım su ve ambalajlama sorununun dile getiren üreticilere İl Müdürü Ergün Demirhan ‘’ Zivzik narı ilimizin önemli bir ürünüdür. Pervariden  başlayarak  Botan nehri boyunca bulunan güzel ama zorlu bir coğrafyada yetişen Zivzik narı üretiminin zorluğunu ve sorunları biliyoruz. Sulama amaçlı daha önce yapılan yatırımlardan bir kısmının atıl durumda bulunduklarını; bunları iyileştirmek ve yeni projeler üzerinde çalışıyoruz. Gelenekselleştirmeyi planladığımız Zivzik Narı Hasat Günü ile bereketli bir verim yılı olmasını temenni ediyorum. ‘’dedi. Programa katılanların ilk narları toplamasıyla hasat başlamış oldu.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın