BİR MEMLEKET İSTERİM YA DA BİR MEMLEKET DÜŞÜNÜN « Siirt'te Net

SON DAKİKA

YILDIRIMOĞLU ASALETEN ATANDI

Emniyet Müdürlüğü

BİR MEMLEKET İSTERİM YA DA BİR MEMLEKET DÜŞÜNÜN

Bu haber 29 Haziran 2022 - 8:48 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Usta şair Cahit Sıtkı Külebi “Bir Memleket İsterim “ şiirinde hayalindeki memleketi çok güzel bir şekilde mısralara dökmüş.Gelin bizde bir şairin hayalindeki memleketi değil de, içinde yaşadığımız ve her gün sorunlarını bire bir karşılaştığımız bir memleketimizi düşünelim .

Bir memleket düşünelim;

12 bin 500 yıla uzanan geçmişi ile tarihin sıfır noktasından günümüze kadar gelebilmiş, dünya uygarlık tarihine  birer kilometre taşı niteliğinde Asur, Fars, Mezopotamya ve Anadolu gibi uygarlıkların etkisinde kalmış, çok zengin bir tarihi ve kültürel varlığı olsun, ancak henüz bir müzeye sahip olamasın.

Bir memleket düşünün;

Başta gerçekten doğa harikası, adına destanlar yazılmış Botan Çayı vadisi ve bu çay boyunca yer alan kanyonlara ile daha bir çok doğal güzelliğe  sahip olsun ama bunları tanıtamısın.

Bir memleket düşünün;

150 bin nüfusa. 47 bin civarında öğrenciye sahip olan bir il merkezine sahip olsun, ancak yaklaşık on yıldan beri bir  kütüphaneye sahip olmasın.

Bir memleket düşünün;

Yurt içindeki ve yurt dışındaki üniversitelerden mezun olmuş iyi yetişmiş, birden çok yabancı dile bine insana sahip olsun, ancak bunları bürokrasi ve iş hayatında istenilen düzeyde ve istenilen rakamlarda yerleştirememiş olsun. Siirt kökenli bir valinin olmaması ve Siirt kökenli ancak iki genel müdürün görev yapıyor olması bu konuya  güzel bir örnektir.

Bir memleket düşünün;

Nüfusunun yarıdan fazlası 20 yaş altında olmasına karşın, işsizlik oranı ülke ortalamasının üç katı kadar olsun ve yüzde 35 lere ulaşsın.

Bir memleket düşünün;

Asırlar boyu çok geniş bir coğrafi bölgenin eğitim merkezi olsun.Buradaki medreselerde yani üniversitelerden mezun olan bilim insanları  çeşitli ülkelerde görev yapsın ve yazdıkları eserlerle haklı bin ün sahibi olsunlar, ancak bu gün eğitimde esamisi okunmasın,

Bir memleket düşünün;

Yine asırlar boyu    geniş bir coğrafyanın ticaret merkezi, kervanların yol güzergahında olsun hatta  başka illere de tüccar ihraç etsin ancak bu gün ticari alanda söz sahibi olmasın. Burada 30-40 yıl öncesine kadar Bitlis, Van, Ağrı, Muş ve Bingöl gibi illerinin ticaretlerinin Siirtli tü carların elinde olduğunu hatırlatmakta  yarar vardır.

Bir memleket düşünün;

Ülke genelinde ilk duble yol çalışması  topu topu 30 km lik bir bölümünde başlanmış olsun, ancak aradan geçen 20 yıla ve ülke genelinde yapılan duible  yol uzunluğu on binlerce km ye ulaşmasına rağmen minnacık  uzunluğa sahip yolu bitirilememiş olsun.

Bir memleket düşünün;

Yaklaşık 80 yıldır  demiryolunun 30 Kilometre uzaklıktaki Kurtalan ilçesinden il merkezine getirilmesinin hasretini yaşasın.

Bir memleket düşünün;

Ülke genelinde hava alanı sayısının neredeyse  bir elin parmak sayısını geçmediği dönemde bir hava alanına sahip olsun ancak aradan geçen bunca yılda neredeyse bütün iller modern ve işlev gören hava alanlarına sahip olmasına rağmen hava alanında seferler sık sık iptal edilsin, ya da başka illere kaydırılsın.

Bir memleket düşünün;

Bilinen isimler kadar bilinmeyen ve ülke sıralamasının ötesinde dünya sıralamasına girebilecek kadar güçlü  bir sermayeye sahip iş insanları olsun ancak yatırımdan neredeyse hiç nasibini almamış olsun.

Bir memleket düşünün;

Milletvekili ve başbakan çıkarsın, sayın  Emine Erdoğan Hanımefendi gibi etkin, çalışkan ve donanımlı bir insana sahip olsun ve durumu bu halde olsun.

Bu örnekleri daha da çoğaltmak mümkün. Ancak madalyonun öbür yüzü de acı bir gerçek olarak karşımızda duruyor.

Bir memleket düşünün:

İnsanları hep birbirleriyle uğraşsın, çekiştirsin.

Bir memleket düşünün;

O memleketin insanları istemeyi hele hele toplumun genelini ilgilendiren konularda istemeyi hiç bilmesin.

Bu özelliklere sahip bir memleket oturup; bu günkü haline bile şükretsin. Hiç sitem etmesin ve şikayetlerde bulunmasın.

 

 

 

 

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.