Çöpler Yüzünden Siirt-Şırnak Yolunda Trafik Tek Şeritten Sağlanıyor « Siirt'te Net

SON DAKİKA

Çöpler Yüzünden Siirt-Şırnak Yolunda Trafik Tek Şeritten Sağlanıyor

Bu haber 08 Nisan 2016 - 12:06 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Siirt Belediyesi tarafından katı atıklar yüzünden Siirt-Şırnak yolu tek şeride düştü. Yola dökülen çöpler trafiği tehlikeye soktuğu gibi doğada da ciddi kirliliğe neden oluyor.

Belediye tarafından Siirt-Şırnak karayolu üzerine dökülen çöpler vatandaşların tepkisine neden oldu. Yol kenarına dökülen çöpler nedeniyle trafik akışı tek şeritten sağlanıyor.

Vatandaşlar belediyenin söze gelince doğayı koruma bahanesiyle barajların yapımının engellenmesi için ellerinden geleni yapıyorlar ama kendileri doğaya verdikleri zararı görmediklerini ifade ettiler.

Vatandaşlardan Bilal Eres, gelişi güzel yol kenarlarına dökülen çöplerin kokusu yoldan geçen vatandaşları rahatsız ettiğini söyledi.

“Kentimizin en güzel manzarası çöp kokusundan geçilmiyor” diyen Eres şöyle konuştu:

“Yıllardır bu sorunu yaşıyoruz, daha önce AK Parti belediye Başkanı Mervan Gül döneminde bu sıkıntının giderilmesi amacıyla ciddi girişimler oldu. Ama şimdiki belediye bu pislik ve kokudan memnun çünkü halka hizmet etmeyi dert edinmiyorlar. Yolan geçen araçlar defalarca çarpışma riski atlatıyor. Özelikle çöplerin suyu yola aktığında yol kayganlaşıyor ve daha öncede birçok kazaya neden oldu”

– Hükümet tarafından yapılan 6 milyonluk tesis 5 yıldır atıl durumda

Tepkiler üzerine 2009 yılında İlde Merkeze bağlı Hatrant Yolu üzeri Çınarlısu Köyü mevkinde Mülga Çevre ve Orman Bakanlığı’nın finansmanı ile yapılan ve 2012 yılı sonu itibariyle faaliyete hazır hale getirilen Katı Atık Düzenli Depolama Tesisini ziyaret eden AK Parti Belediye Meclisi grubu tesiste incelemede bulundu. 2014 yılı Aralık ayında Siirt Belediyesi tarafından tesis kullanılmadığı gerekçesiyle 100 bin lira ceza kesildiği tespit edildi.

– “Siirt-Şırnak iki şeritlik yol tek şeritte düşmüş”

Atıl durumda kullanılmayan tesiste birçok mekanizmanın artık çalışmadığını tespit ettiklerini bildiren meclis üyelerinden Nihat Altunç, Siirt Belediyesi’nin maliyetten kaçarak yol kenarına atılan çöplerden bir an önce kurtulup tesisi devlere koyması gerektiğin söyledi.

AK Parti hükümetin Siirt’te yaptığı devasa projelerden birisi Katı Atık Çöp Toplama Tesisi olduğunu ama HDP’li belediye tarafından kullanılmadığını aktaran Altunç şöyle konuştu:
“Hükümetin geçmiş dönemde yaptığı en büyük yatırımlardan birisi Katı Atık Çöp Toplama Tesisi, Su Arıtma Tesisi ve pis su arıtma tesisiyle birlikte bir konsept halinde ilimize çağdaş, modern, yani çevre ve ekolojiye uygun yatırımlar yapıldı. Su arıtma tesisi ile pis su arıtma tesisleri devreye sokuldu. Vahşi depolama olarak yapılan tesisi yıllardır hükümetimiz tarafından 6.5 milyon lira gibi büyük bir rakamla finanse edilerek Siirt Belediyesine teslim edilmiş. Belediyemiz bu konuda yer teslimini yapmıştır, diğer belediyelerle birlikte burada çöp toplanması yapılarak çöplerin sıhhi bir şekilde doğaya tekrardan gübre veya başka şekilde kavuşturulması düşünülmüş ama maalesef bu saha boş duruyor.”

“Tesis kullanılmadığı için, atıl duruyor. Yol kenarına atılan çöplerden, Siirt-Şırnak iki şeritlik yol tek şeritte düşmüş çünkü halen toplanan çöpler yol kenarlarına isnif edilmekte” diyen Altunç, şöyle devam etti:

“Çocuklar gidip çöplerden kağıt, naylon ve hatta gıda topluyorlar. Bunlar hem çocukların sağlığını bozuyor, hem oradaki hayvanların sağlığını bozuyor. Yani eğer böyle bir tesis olmamış olsaydı evet diyecektik ki yeni bir yatırım yapılıncaya kadar beklenebilir. Ama yaşadığımız çağda, modern yaşamda böyle tesisler var, yapılmış ve artık devreye alınmaları lazım.”

Ak Parti grubunun belediye meclis üyeleri olara tesiste yapılan incelemeler sonucunda hazırladıkları raporu belediye meclisinde gündeme getireceklerini aktaran Altunç, Çevre Şehircilik müdürlüğü de uyarılarına rağmen tesisi faaliyete açılmadığı için belediyeye 100 bin lira ceza kesildiğine dikkat çekti.

– “Çiftçilerimizin sağlığını tehdit ediyor”

Meclis üyelerinden Sabahattin Ataker ise tesisin bir an önce faaliyete sokulması gerektiğini söyledi.

Tesisin kullanılması durumunda doğa ve çevre sağlığına zara veren çöplerden kurtulacağını belirten Ataker şöyle konuştu:

“Çöp buraya döküldüğü zaman vatandaşımız temiz bir hava alacaklar, buran dönüştürülecek çöpler birileri için ekmek kapısı olacak. Ayırmanın içinde kağıt, poşet, naylon ve pet şişeler ayıklanarak tekrardan dönüşümde kullanılacak. Bunun haricinde belirli aşamadan sonra mevcut bulunan çöpler gübre haline gelip bu gübrede belediyeye katkı sağlayacaktır. Yol kenarın atılan çöplerden vatandaşlar ciddi bir rahatsızlık yaşıyor hem çevre doğa kirleniyor ve o bölgedeki çiftçilerimizin sağlığını tehdit ediyor.”

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.