SİİRT’TEKİ SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ BARIŞ İÇİN BASIN AÇIKLAMASI YAPTI « Siirt'te Net

SON DAKİKA

İLÇE BELEDİYE BAŞKANLARI CİZRE KAYMAKAMI TUNÇU ZİYARET ETTİ

Baykan-Haberleri, Eruh Haberleri, Kurtalan Haberleri, Pervari Haberleri, SİİRT HABERLERİ, Şirvan Haberleri, Tillo Haberleri

ÇEVRE YOLUNDA TRAFİK KAZASI BİR YARALI

Siirt Belediyesi, SİİRT HABERLERİ

SİİRT’TEKİ SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ BARIŞ İÇİN BASIN AÇIKLAMASI YAPTI

Bu haber 17 Kasım 2015 - 14:27 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Siirt’te 47 sivil toplum örgütü güreş caddesi kızılay binası önünde basın açıklaması yaparak herkesi barışa destek olmaya çağrıda bulundu.

Barış için pankart açan grup adına açıklamayı Siirt Tabipler Odası Başkanı Ekrem Bilek yaptı.
Bilek , “Ortadoğu’nun tarihten ve coğrafi özeliklerinden dolayı tüm egemen güçlerin satranç tahtası olarak kullanılması, bölgenin kâdim halklarına kan, gözyaşı ve ölüm getirmektedir.
Demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü gibi insanlığın evrensel değerlerinin hâmisi olduğunu iddia edenler, halklar, inançlar arasında çelişki ve çatışmalar yaratarak, silah pazarı oluşturmuşlardır. Yaratıkları ortamda insanlık düşmanı silahlar karşılığında, enerji kaynaklarını bedelsiz transfer etmektedirler.Ortadoğu da yaratılan kaos, Reyhanlı’da, Diyarbakır’da, Suruç’ta, Ankara’da, bizi vurduğu gibi şimdi Avrupa’nın merkezini, Paris’i vurmuştur.
Dünyanın neresinde olursa olsun, kimden gelirse gelsin, sivil ölümler kabul edilemez. Buna karşı tüm Ortadoğu halklarının tek bir insanın burnunun kanamasına değmeyecek çelişkilerini tolere ederek “ortak” lar öne çıkarılmalı; barışçı, demokratik, çağdaş bir ortak yapıyı kurmayı başarması gerekmektedir. Bu halkları temsil iddiasında olan tüm siyasal organizasyonların yönelimin böyle olması gereklidir. Başkanlık yarı başkanlık yerinden yönetim, özyönetim kavramların içeriğinden uzaklaştırılarak ve boşaltılarak ayrışmaya yol açması yerine demokratik platformlarda tartışılması gerekir.  Bu hususta medya organlarının kamplaştırıcı ötekileştirici ve tahkir eden söylemlerden kaçınması gereklidir.  Toplumun huzuru güvenliği ve refahı için çatışma ve şiddetin taraflarca yaşamın tüm alanlarından çıkartılarak barış dilinin kullanılması çağrısında bulunuyoruz.
Halkalar ve inançların özünde olmadığına inandığımız çatışmalarının, yasal-demokratik temelde çözümüne yönelik Dolmabahçe görüşme sonuçlarının yeniden gündeme alınmasını, yeni çözüm sürecini silahların susturulduğu, tarafların namlu ucundan konuşmadığı, şeffaf ve katılımla sonuca vardırılması çağrısını kamuoyuyla paylaşıyoruz.”

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.