18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ MİLLİ BAYRAM OLMASI İSTENİYOR « Siirt'te Net

SON DAKİKA

18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ MİLLİ BAYRAM OLMASI İSTENİYOR

Bu haber 21 Mart 2021 - 11:46 'de eklendi ve kez görüntülendi.

18 Mart Çanakkale Zaferinin milli bayram olarak kabul edilmesi istendi.

Biz Birlikte Güçlüyüz Platformu ve  İdareciler ve Bürokratlar Birliği Başkanlığı  bu konuda bir girişim başlattı. Birlik ve Platform Başkanı Yücel Can bu amaçla Türkiye Büyük Millet Meclisi İçişleri Komisyonu Başkanlığına başvuruda bulundu.

Tekliflerinin uygun görüleceğine ve bu şanlı zaferin yıl dönümlerinin bundan sonra her yıl milli bayram olarak kutlanacağına inandığını belirten Can yaptığı açıklamada,18 Mart Çanakkale Zaferine birkaç günlük   vuruşma sonrası kazanılan savaş gözüyle bakmak Çanakkale Zaferi’ne, şehitlere, mukaddesata, tarihe yapılacak en büyük haksızlıktır; hatta ihanet olacağını söyledi.

Çanakkale Savaşının bir Melhame-i Kübra  olduğunun belirten Can açıklamasında şöyle dedi” Tek millet olarak bir araya getirilen kafirin, düşmanın İslam Aleminin temsilcisi, mazlumun, mağdurun umudu ve ümidi olan Osmanlı’yı, sonrasında kurulacak Türkiye’yi güçlü savaş sermayeleri ile birlikte sinsi tezgâhların, kandırılmış beyinlerin, ruhsuz ve gözü dönmüş kindar bedenlerin.; İngiltere, İrlanda, İskoçya, Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda, Fransa, Sudan, Somali, Senegal, Cezayir, Mısır, Hindistan, Nepal, Filistin’den Yahudiler, Ruslar ve Amerikalıların “…kimi Hindu, kimi yamyam, kimi bilmem ne bela…”misali aynı safta yer aldığı güçlere karşı “Ölmezleri” kazandığı bir destandır.

Düşmana karşı mühimmat ve sayı olarak az olsak da şehadet şerbetini içmek için, gazi olmak için, vatan, bayrak gibi mukaddesat için, ekmek ve su gibi ihtiyaç duyulan hürriyet için istiklal için Osmanlı, bütün erat, daha bıyığı çıkmamış tüyü beliren çocuklar, okulunu bırakıp savaşa gönderilenler, anaların son kınalı kuzuları, babalar, analar, kardeşler, bacılar, çocuklar oradaydı.

Muhammediler-Mehmetçik oradaydı. Paşalar, Komutanlar, subaylar, astsubaylar, asker, ordu, cepheyi geriden destekleyenler, dualar, manevi alemlerin mimarları oradaydı. A’dan Z’ye; Adana’dan Zonguldak’a, hatta Pakistan’a, Suriye’ye, Irak’a, Filistin’e… kadar kimler yoktu ki orada?Dünyevi ikbali dert etmeyenler, din-vatan-bayrak uğruna, vatan uğruna savaşarak karşılığını Allah’tan bekleyenler oradaydı?

Kimler yoktu, kimler kandırılmamıştı, kimler ta nerelerden getirilmemişti ki Boğaz Harbinde! Yani 18 Mart tarihi Çanakkale Zaferi demektir. 18 Mart Çanakkale Zaferi sadece bir vuruşma, savaş değildir. Çanakkale Zaferi aslında bir Destandır, yeniden var olmaktır, tecdittir, ihyadır. Çanakkale Savaşı var oluş-yok oluş mücadelesidir.

Tekrarı mümkün olmayan aklın anlamada, dilin duyguları ifade etmede zorlandığı bir zaferdir. “Asım’ın Nesli”nin dirilişidir, yeniden diriliştir, var olmanın tarihin altın sayfalarında silinmez yazılışıdır. “Malazgirt Zaferinden beri Türklerin yaptıkları 254 savaşın en büyüğü Çanakkale’dir. Kurtuluş Savaşının tescilidir. Bu savaşta farklı rakamlara rağmen toplam şehit sayısının iki yüz bin civarında olduğu kayıtlarda yer almaktadır.

Tokların açlara, sayıları çokların azlara, silahı teknolojik yönden bütün eksikliği ile düşünülmüşlerin silahları sınırlı olanlara, fiziksel güçlülerin zayıflara, batılıların ifadesi ile sağlıklının hasta adama yenilişinin tarihte silinmeyecek izleridir. Dünyada deniz, hava ve kara harekâtının birlikte yapıldığı ve ölü toplama molasının verildiği savaştır.

Çanakkale Zaferi her kelimesi, karesi ve zamanıyla tarihin silinmez sayfalarında, hafızalarda ve hatıralarda dolu Malazgirt’in, İstanbul’un Fethinin belki de devamı niteliğindeki büyük bir zafer ve destandır.

Çanakkale Zaferi bir yandan geçmişe; İstanbul’un fethini, Ayasofya’ya, Malazgirt Savaşına oradan tarihin derinliklerinden Merhum Akif’in ifadesi ile “Bedrin Aslanlarının ancak bu kadar şanlı” olduğu ve bedir savaşına kadar uzanan bir destan ve ruhtur. Çanakkale Zaferi bir yandan da Afrin’e, Cerablus’a, Fırat- Zeytin Dalı- Barış Pınarı Harekatlarına; bugüne uzanan ruhtur destandır.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.