Bakan Özlü Terör Yatırımları Akamete Uğratıyor « Siirt'te Net

SON DAKİKA

İLÇE BELEDİYE BAŞKANLARI CİZRE KAYMAKAMI TUNÇU ZİYARET ETTİ

Baykan-Haberleri, Eruh Haberleri, Kurtalan Haberleri, Pervari Haberleri, SİİRT HABERLERİ, Şirvan Haberleri, Tillo Haberleri

ÇEVRE YOLUNDA TRAFİK KAZASI BİR YARALI

Siirt Belediyesi, SİİRT HABERLERİ

Bakan Özlü Terör Yatırımları Akamete Uğratıyor

Bu haber 03 Eylül 2016 - 16:43 'de eklendi ve kez görüntülendi.

“GAP illerinde sadece 2015 yılında sabit yatırım tutarı 3,1 milyar lira olan 509 adet teşvik belgesi düzenlendi”

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, terör örgütünün çukur ve hendeklerle 10 milyar TL’lik zarar verdiğini belirterek, “Şimdi devletimiz bu zararları telafi etmek için çalışmalara başlıyor. Pazar günü Sayın Başbakanımız, bölgeyle ilgili çok kapsamlı bir paket açıklayacak. 1,4 milyar TL değerinde yatırımın da temelini atacak. İnşallah sadece 1 sene içinde evi yıkılan kardeşlerimizin tamamına yeni evlerini teslim edeceğiz” dedi.

AK Parti Genel Merkezi’nin Gönül Projesi kapsamında Siirt ve Sakarya’nın kardeş şehir seçtikleri Siirt’teki buluşma törenine katılmak üzere şehre gelen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, ilin sanayici ve iş adamlarıyla bir otelde düzenlenen toplantıya katıldı. Türkiye’nin oldukça zorlu bir süreçten geçtiğini belirten Bakan Özlü, sadece Türkiye’de değil, dünyanın hemen her ülkesinde benzer zorluklar, güçlükler yaşandığını, terörün artık Avrupa ülkeleri için de bir kâbusa dönüştüğünü söyledi. Birkaç gün önce Avrupa’nın en büyük havalimanı olan Frankfurt’ta terör şüphesi nedeniyle saatlerce uçuş yapılamadığını, Brezilya’da halkın yüzde 52 oyuyla seçilmiş bir Cumhurbaşkanının 60 küsur senatörün oyuyla görevinden azledildiğini anlatan Bakan Özlü, “Biliyorsunuz 17-25 Aralık’ta Türkiye’de de aynısını denediler ama başarılı olamadılar. Sivil darbeyle deviremedikleri Recep Tayyip Erdoğan’ı 15 Temmuz’da bu sefer askeri darbeyle devirmeye çalıştılar. Allah’a şükürler olsun başarılı olamadılar. Çünkü milletimiz, iradesine, ülkesine ve devletine sahip çıktı. Cumhurbaşkanımızın dik duruşuyla ve milletimizin ona verdiği destekle, bu badireyi atlattık. Bu darbe girişimi başarısız olunca, bu sefer de terör yoluyla milletimizi sindirmeye kalktılar. Ancak yine hedeflerine ulaşamadılar. Özellikle Doğu ve Güneydoğu illerinde yaşayan vatandaşlarımız, teröre karşı net bir tavır sergilediler. Keşke bu bölgede siyaset yapan, bu bölgenin insanından oy alan siyasiler de, sizin gösterdiğiniz şu kararlı duruşu gösterebilselerdi. Onlar sizin yanınızda, milletin yanında olmayı değil, her zaman olduğu gibi, sırtlarını terör örgütüne dayamayı tercih ettiler. Bakınız, 15 Temmuz gecesinde ve sonrasında yaşanan hadiseler hepimizi derinden etkiledi. Gördüklerimiz, duyduklarımız, okuduklarımız, her birimizin yüreğini titretti. Beni en çok etkileyen hadiselerden birisi de burada, Siirt’te yaşandı” dedi.

“Ekonomimiz, her türlü baskıya karşı son derece sağlam ve dirençli olduğunu ispatladı”
Siirt ile Sakarya’nın kardeşliğinin FETÖ-PKK kardeşliğinden daha büyük ve daha güçlü olduğunu aktaran Bakan Özlü, “Siirt’e gelince İbrahim Hakkı Hazretleri’ni anmamak olmaz. İbrahim Hakkı Hazretleri, ‘Mevla’m görelim neyler, neylerse güzel eyler’ diyor. Gerçekten de her işte bir hayır bulunuyor. 15 Temmuz darbe girişimi de, şer görünen hadiselerden nice hayırlar çıkabileceğini gösterdi. 15 Temmuz ve sonrasında yaşanan süreç, bize bu ülkenin her anlamıyla ne kadar güçlü olduğunu bir kere daha hatırlattı. Devletimiz ve ordumuz, üstüne çöreklenen bu hain yapıdan arınmaya başladı. Ekonomimiz, her türlü baskıya karşı son derece sağlam ve dirençli olduğunu ispatladı. Çok zorlu bir süreçten geçmemize rağmen son derece önemli yasal düzenlemeleri hayata geçirmeye devam ettik. İş ve yatırım ortamını iyileştirmek amacıyla kapsamlı yasal düzenlemeler yaptık. Devlete olan borçları yeniden yapılandırdık. Ülke tasarruflarını artırmak amacıyla, Bireysel Emeklilik Sistemi’nde ciddi değişiklikleri hayata geçirdik. Varlık Yatırım Fonu’nun kurulması ve teşvik sisteminde kapsamlı değişiklikler yapılması gibi önemli çalışmalar başlattık. Türkiye’nin gurur projelerinden biri olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün açılışını gerçekleştirdik. Dün, Sayın Başbakanımız, 65’inci hükümetin ilk 100 günlük icraatlarını açıkladı. Burada hepsini anlatmak elbette mümkün değil. Ancak bir darbe girişimi yaşanmasına rağmen, 100 gün içinde yapılanların çokluğu ve niteliği, gerçekten de takdiri hak ediyor. İşçi, çiftçi, memur, sanayici, esnaf, kadın, genç. 100 gün içinde, toplumun tamamının hayatına dokunan önemli çalışmaları hayata geçirdik. Özelikle yatırımı ve üretimi artırmak için çalışmalarımız bundan sonra da devam edecek. Bakanlığımızda hazırlıklarını sürdürdüğümüz Üretim Reform Paketi’yle sanayicimizin önündeki birçok engeli daha kaldırmış olacağız. Sanayicilerimiz için lojistik açıdan uygun yerlerde, uygun maliyetlerle, altyapısı hazır sanayi parselleri üreteceğiz”

“Terör bu bölgenin doğal kaynaklarının etkin kullanılmasını engelliyor”
“Türkiye’nin 2002’den itibaren yaşadığı muazzam büyüme dönemi son derece sevindiricidir” diyen Bakan Özlü, ancak çok daha sevindirici olan hususun bütün şehirlerin bu büyümeden nasiplerini almış olması olduğunu, Türkiye’nin dört bir köşesinde gerek kamu tarafından, gerek reel sektör tarafından çok önemli yatırımların hayata geçtiğini aktardı. Özlü, “Siirt ve bölgedeki diğer illerimiz de bu gelişmelerden nasibini alıyor. Ancak bu bölgedeki şehirlerimizde aslında çok daha büyük gelişmeler yaşayabilirdik diye düşünüyorum. Ne yazık ki güvenlik sorunları, bölgenin doğal kaynaklarının etkin ve verimli kullanılmasını engelliyor, atıl kalmasına neden oluyor. Terör, bölgede daha fazla yeni yatırımın yapılmasını, daha fazla ekmek ve iş kapısının açılmasını engelliyor. AK Parti hükümetleri olarak biz, geçmiş yılların ihmallerini telafi etmek için çabaladık, çabalıyoruz.  Bu amaçla, 2003 – 2015 döneminde, GAP yatırımlarına toplam 51 milyar lira kaynak aktardık. 2002 yılında GAP illerinin kamu yatırımlarından aldığı pay yüzde 6,1 iken bu oranı, 2015 yılında yüzde 13,8’e yükselttik. GAP illerinde sadece 2015 yılında sabit yatırım tutarı 3,1 milyar lira olan 509 adet teşvik belgesi düzenlendi. Biliyorsunuz, en fazla teşvik bu bölgeye veriliyor. 6’ıncı bölgenin cazip şartlarını düşününce, aslında özel sektörün bölgede daha fazla yatırım yapması beklenir. Ancak terör buna mani oluyor. Çünkü yatırımcı bir yerde önce huzur ve emniyet arar. Bakınız, Siirt OSB’de 76 parsel bulunuyor. Ancak şu ana kadar sadece 22 parsel yatırımcılara tahsis edilebilmiş. Bu kadar teşvike rağmen, bu parsellerin boş kalmasına terör neden oluyor. Çünkü yatırımcının fabrikasını kundaklıyorlar, şantiyeleri basıyorlar, iş makinelerini yakıyorlar. Tillo’daki ziyaretgahı düşünün. Bakanlığımızda yürütülen Rekabetçi Sektörler Projesi kapsamında turizmi canlandırmak amacıyla bir AB projesi yürütüyoruz. Bu projeyle özellikle ziyaretgahın çevre düzenlemesini yeniliyoruz. Aslında Türkiye’de birçok insanın oraya gelmek istediğini biliyorum” şeklinde konuştu.

“PKK’nın Kürt diye bir sorunu yoktur, ancak Kürt kardeşlerimizin PKK sorunu var”
Bakan Özlü, “Ancak terör, bölgenin sadece sanayisini ve ticaretini değil, turizm potansiyelini de çok olumsuz etkiliyor. Terörle mücadele işte bu yüzden de önem taşıyor. Buralara huzur gelirse, emin olun, yatırım da gelecek. İşte bu yüzden diyoruz ki, PKK’nın Kürt diye bir sorunu yoktur. Ancak Kürt kardeşlerimizin PKK sorunu var. İnşallah bu sorundan hep birlikte kurtulacağız” dedi.

“Başbakan bölge ile ilgili çok önemli bir paket açıklayacak”
Bakan Özlü, “Düşünün, çukur ve hendek siyasetiyle 10 milyar TL civarında zarar verdiler. Şimdi devletimiz, bu zararları telafi etmek için çalışmalara başlıyor. Pazar günü Sayın Başbakanımız, bölgeyle ilgili çok kapsamlı bir paket açıklayacak. 1,4 milyar TL değerinde yatırımın da temelini atacak. İnşallah, sadece 1 sene içinde, evi yıkılan kardeşlerimizin tamamına, yeni evlerini teslim edeceğiz. İnşallah, yapacağımız çalışmalarla, Siirt’in, bölgenin ve Türkiye’nin çehresi değişmeye devam edecek. Konuşmamın sonunda, siz değerli iş insanlarımıza hem yaptığınız üretim için hem de barışın ve huzurun yanında yer aldığınız için teşekkür ediyorum. Siirt’i çok güzel günler beklediğine dair inancımı ifade ediyor, hepinizi sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum” ifadelerini kullandı.

Aktay: “Siirt, 15 Temmuz’dan sonra Şanlıurfa gibi bir unvan bekliyor”
Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Siirt Milletvekili Yasin Aktay ise, bu bölgede, Güneydoğu’da genel olarak darbecilerin kışlasından çıktığı tek ilin belki Siirt olduğunu belirterek, “Temsilcisi olmaktan gurur duyduğum Siirtliler, darbecilerin karşısına dikilip, kendilerine yöneltilen namlulara aldırmadan şanlı bir direniş sergilediler. Ben de o esnada Meclisteydim, Meclis bombalanıyordu ama bir gözümde Siirt’teydi, Siirtliler üzerine düşeni yaptı ve ispatladı. Tabi şehrimiz bunu göstermişken, Şanlıurfa’mız varken, şanlı Siirt olmaz, ama bir unvan verilmesi gerekir” dedi.
Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz da sosyo-ekonomik gelişmişlik düzeyi açısından geri olan Siirt’in tarih açısında kadim medeniyetlere ev sahipliği yapmış, kültürel ve turizm potansiyeli açısından geleceği olan bir kent olduğunu söyledi.
Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Erman, Siirt Emniyet Müdürü Metin Özkan, İl Jandarma Komutanı Albay Halidun Eren, Ak Parti Siirt İl Başkanı Fuat Özgür Çalapkulu, Siirt Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekili Nedim Kuzu ve iş adamlarının katılımıyla düzenlenen toplantı, daha sonra basına kapalı soru-cevap ile devam etti

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Yatırımcı Bilgi Merkezi29 Mayıs 2017 / 16:32Cevapla

Bakan Bey güzel bir noktaya temas etmiş. Yatırım demek istihdam demek. İstihdam ise ancak yeni yatırımlarla desteklenirse kalıcı olur. Siirt gibi güzel bir memlekete yatırım yapmak istihdama katkı sağlamak istiyorsanız aşağıdaki linki inceleyin derim. Tüm kurumlardan sahibinden ayrıca hazineden uygun yatırım fırsatlarını göreceksiniz çok fazla ödemeden yatırımlarınıza başlangıç yapabilirsiniz. Ayrıca yabancı yatırımcılar içinde haritadan bulma özelliği çok etkin.
https://kralilan.com/haritada-ara