Bakırhan, Darbe Önlenmiş Ama Darbe Tehlikesi Ortadan Kalkmış Değil « Siirt'te Net

SON DAKİKA

Bakırhan, Darbe Önlenmiş Ama Darbe Tehlikesi Ortadan Kalkmış Değil

Bu haber 01 Ağustos 2016 - 15:30 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Siirt Belediyesi EşBaşkanı Tuncer Bakırhan, belediye meclisinin Ağustos ayı toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, 15 Temmuz da bir gurup askeri cunta tarafından yapılan darbe girişiminin halk tarafından önlendiğini ifade ederek, darbeye zemin hazırlayan sistem ve uygulamaların hala yürürlükte olmasının Türkiye’de darbe tehlikesinin ortadan kalkmadığını söyledi.

Siirt belediye meclisinin 5 gün sürecek olan Ağustos ayı meclis toplantısı ilk gün oturumu Siirt Belediye Eş Başkanı Belkiza Beştaş Epözdemir  ve Tuncer Bakırhan başkanlığında meclis üyelerinin katılımıyla meclis toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Siirt Belediye Eş başkanı Tuncer Bakırhan, toplantının açılışında yaptığı konuşmada,   son zamanlarda Türkiye’de olağanüstü durumlar olduğunu ifade ederek, “ Hep beraber bir darbe girişimi ile karşı karşıya kaldık. Darbe için söylenecek en önemli şey, demokrasi ve özürlüklerin gelişmiş olduğu, insanların demokratik hak ve özgülüklerini kullandığı sistemlerde darbeler olmuyor. Darbelerin olduğu yerlerde kaos ve çatışmalardan beslenen kimi çevreler vardır. Hatta bazı yerlerde bu kaos ve çatışmaların büyümesi için çok büyük, illegal, gizli işler yaparlar. Darbe mekaniğini oluşturan, darbeyi planlayan, darbeyi yapmak isteyen çevreler önce darbeyi meşrulaştırmak isterler.  Ülkede kaos, çatışma, ekonomik kriz var,  ülkenin geleceği tehdit altında diyerek toplum üzerinde bir algı oluşturup darbe yaparlar.  İşte Türkiye’de yapılmak istenen darbe girişimi de,bu gerekçelerden yıllarca beslenen çevreler tarafından girişilen bir darbe girişimidir ” dedi.

Darbelerin hiç bir zaman daha demokratik ve özgürlükçü bir ortam sağlamadığını ifade de Bakırhan, “Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana Türkiye askeri vesayettin altında, on yılda bir askeri postalların çıkardığı seslerden haklarımızın çekmediği acı kalmamıştır. Darbe başlı başına bir ülkenin ve yurttaşların yaşayabileceği en büyük beladır. Bu anlamda eğer darbelerin olmasını istemiyorsak, o zaman darbeye zemin hazırlayan uygulamaları ve ortamları hemen kaldırmak gerekiyor.  Bunun yolu da ülkede yaşanan yolsuzluk,  anti demokratik uygulamalar ve özgülüklerin önünde engel teşkil eden anti demokratik yasaların bir an önce değiştirilmesi, devletin tüm kurum ve çalışanlarıyla daha demokratik ve özgürlükçü yasaları hayata geçirip eşit yaşam şartlarının yaratılması sağlanmalıdır. Bunun aksine çaba gösterenlere, daha ciddi yaptırımlar uygulayabilen bir sistem artık elzem haline gelmiştir. Hiç kimse, herkesin Demokratik sistem içinde yaşadığı bir yerde darbe yapamaz ve yapmaya cesaret edemez” şeklinde konuştu.

Bakırhan, 15 Temmuz da Türk silahlı kuvvetlerinde uzun yıllardan beri örgütlenmiş bir cunta tarafından girişilen darbe girişimi,  Türkiye halklarının gösterdiği duyarlı ve can siperane duruşu ile darbe girişiminin önlendiğini ancak darbe zemini ortadan kalkmadığını dile getirerek şunları söyledi, “Yaşanan bu darbe girişimi Türkiye için “ Bir musibet bin nasihatten iyidir” misali önümüzdeki süreçte tam demokratik, özgürlükçü, sorunları diyalog ve müzakere yolları çözme zeminine vesile olabilir ve ülkede bir daha darbe olmaması için, bu zeminin bir an önce oluşması büyük bir önem taşımaktadır. Herkesin bu konuda üzerine düşeni azami bir şekilde yerine getirmesi büyük önem arz etmektedir.   Türkiye’de her darbe, “ Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” gibi slogan ile darbeyi yapmakta veya yapmaya çalışmaktadır. Yurtta sulhun bozulduğunu gerekçe göstererek darbe yapanların elindeki kozu almak için,  başta ülkemizde olmak üzere tüm dünyada sulhun, barışın sağlanması diyalog ve müzakere içinde olarak sorunlarımızı sulh ile sağlamamız bundan sonradaki darbeleri önlemenin en önemli yolu olacaktır.”

Bakırhan konuşmasının sonunda Askeri cunta tarafından yapılan darbe girişimi önlenmesine rağmen, ancak Türkiye’de darbe tehlikesinin ortadan kalkmadığını, bu ülkede bir daha darbe olmaması için,  bu ülkenin geleceği olan çocukların gelecekte  darbe ile karşılaşmamasının yolunun, daha demokratik ve daha özgür ülke yaratmaktan geçtiğini ifade ederek,  Siirt belediyesi ve belediye meclisi olarak darbeyi kınadıklarını ve darbelere dün olduğu bugünde, yarında karşı olduklarını söyledi.

Siirt belediye meclisi Ağustos ayı toplantısı Belediye Eş Başkanı Tuncer Bakırhan’ın açılış konuşmasından sonra , meclis üyelerinin de darbe girişimi ile ilgili düşüncelerini dile getirmeleri ardından, toplantıya yarın saat 10’da yapılacak ikinci gün oturumuna kadar ara verildi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.