Epözdemir; Demokratik Rejimlerde En Büyük Güç Halk İradesidir « Siirt'te Net

SON DAKİKA

İLÇE BELEDİYE BAŞKANLARI CİZRE KAYMAKAMI TUNÇU ZİYARET ETTİ

Baykan-Haberleri, Eruh Haberleri, Kurtalan Haberleri, Pervari Haberleri, SİİRT HABERLERİ, Şirvan Haberleri, Tillo Haberleri

ÇEVRE YOLUNDA TRAFİK KAZASI BİR YARALI

Siirt Belediyesi, SİİRT HABERLERİ

Epözdemir; Demokratik Rejimlerde En Büyük Güç Halk İradesidir

Bu haber 03 Ekim 2016 - 14:06 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Siirt Belediye Eş Başkanı Belkiza Beştaş Özdemir, belediye meclisinin Ekim ayı toplantılarının açılışında yaptığı konuşmada,

Demokratik rejimlerin vazgeçilmez ilklerinin başında halk iradesinin geldiğini ifade ederek, demokrasilerde en büyük gücün halk iradesi olduğunu söyledi.

Siirt Belediye meclisinin 5 gün sürecek  Ekim ayı meclis toplanasının ilk gün oturumu Siirt Belediye Eş Başkanı Belkiza Beştaş Epözdemir başkanlığında, meclis üyelerinin katılımıyla meclis  toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Siirt Belediye Eş Başkanı Belkiza Beştaş Özdemir, belediye meclisinin Ekim ayı toplantılarının açılışında yaptığı konuşmada, bir yıla aşındır Türkiye’de demokratik rejime aykırı gelişmeler yaşanmakta olduğunu ifade ederek, “Bu gelişmeler kapsamında devam eden çatışmalı ortam ve OHAL nedeniyle birçok alanda anti demokratik ve hukuka aykırı uygulamalar toplumda ciddi kaygılar yaratmaktadır. Türkiye halkları nice darbelerden geçerek demokratik rejimin askıya alındığına bizzat şahitlik yaptı. Ama yaşanan darbe süreçlerin de halk ,15 Temmuzda olduğu gibi darbelerle mücadele ederek demokrasinden yana iradesini büyük bedeller ile ortaya koymuş ve ortaya koymaya da devam ederek darbelere dur demiştir. Ancak 15 Temmuz ardından ülke genelinde ilan edilen OHAL nedeniyle hükümet tarafından çıkarılan KHK’lar ile ortaya çıkan uygulamalar toplumun tüm kesimlerinde demokratik rejimin geleceği için kaygıları artırmıştır. Çıkarılan KHK ile sadece 11 bini aşkın eğitim emekçisinin açığa alınması eğitim alının da ürkütücü bir gelişmedir.  Yine KHK ile 29 belediyeye kayyum atanması halkın iradesinin hiçe sayılması ve demokrasinin askıya alınması halkın iradesini gasp etmekten başka bir şey değildir. En son ülke genelinde çok sayıda Televizyon ve radyonun  kapatılması da  halkın haber alma hakkının gasp edilmesidir.  Bu anlamda Hiç bir güç ve hiç bir kuvvet halkın iradesinden daha büyük ve güçlü değildir.  Bunun en yakın ispatı 15 Temmuzda halkın medya organları ile birlikte darbeyi önlemesidir” dedi.

Epözdemir,  Yaşanan bu süreçte umutlarının, taleplerinin ve dileklerinin Türkiye de yaşayan halkların kendi iradelerine karşı, KHK ile iradelerinin gasp edilmesini, anti demokratik ve hukuksuz bir şekilde halkın seçtiği belediye eşbaşkanları yerine atanan kayyumlara karşı demokratik tepkilerini ortaya koyarak, hükümetinde en kısa sürede halkın iradesine saygı göstererek bu uygulamadan vazgeçmesi olduğunu  belirterek, “Bu ülke bizimdir. Bu ülkenin barış içinde daha demokratik, huzurlu, çağdaş, insan hakları, özgürlükleri ve ekonomisiyle daha ileriye gitmesi için mücadele etmeye devam edeceğiz. Bu anlamda ülkede var olan anti demokratik ve hukuksuzlukların önüne bir set konması gerekiyor.  Son bir yıldır yaşanan gelişmeler ülke genelinde bir tedirginlik yaşanmasına neden olmadadır.  Kokunun hâkim olmadığı, özgülüklerin ve demokrasinin yaşandığı bir Türkiye temenni ediyoruz.  Zülüm hiçbir zaman bir toplumu ileri götürmez ve zülümün sonu da yoktur. Bizler toplum olarak nice darbelerden, hukuksuzluklardan ve anti demokratik uygulamalardan geçtik ancak her zaman bu uygulamaların panzehiri halkın birlik bütünlüğü ve iradesi olmuştur. İçinde geçtiğimiz süreçte savaş ve şiddet dili yerine toplum tüm kesimleri ve bu kesimlerin temsilcilerinin barışçıl bir dil kullanması gerektiğine inanıyoruz yaşadığımız süreç geçicidir. Halklar olarak güzel günler göreceğiz. Halk iradesi her şey üstündedir ve kimse halkın iradesinin önüne geçemez” şeklinde konuştu.

Epözdemir konuşmasının sonunda Siirt belediyesi olarak tüm kısıtlamalar ve engellemelere rağmen 2016 yılında halka yönelik önemli hizmetlere imza attık ve atmaya devam ettiklerini dile getirerek, “ Hizmet çalışmalarımız aralıksız devam ediyor. Göreve geldiğimiz günden bu yana şeffaf,  halkçı, katılımcı belediyecilik anlayışı ile halkımızın ihtiyaçları doğrultusunda hizmet üretmek ve hizmet vermek için yoğun bir çaba içerisindeyiz. Başta halkımız olmak üzere yasal anlamda tüm yetkili kurumlar yaptığımız çalışmaları denetleme ve inceleme hakkına sahiptir. Denetimlere karşı değiliz. Göreve geldiğimiz günden beri defalarca mülkiye müfettişler tarafından belediyemizde denetimler yapıldı. Belediye yönetimi olarak denetimlerin siyasi olmasına karşıyız. Bu anlamda geçtiğimiz hafta başından itibaren belediyemizde mülkiye müfettişleri tarafından denetimler başlamış ve devam ediyor.  Yönetim olarak müfettişlerin yasalar ve halkın çıkarları doğrultusunda denetimler yapacağı inancındayız” dedi.

Siirt belediye meclisinin Ekim ayı toplantılarının ilk gün oturumu yapılan açılış konuşması ardından, gündem maddeleri arasında  bulunan bir evvelki meclis toplantı zaptının tasdiki maddesi üzerinde  meclis üyeleri  tarafından yapılan görüşmeler  sonra  oy birliği ile kabul edilirken,  meclis  toplantısına  yarın saat 10’da yapılacak ikinci gün oturumuna  kadar  ara verildi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.