İçişleri Bakanı Soylu Siirt « Siirt'te Net

SON DAKİKA

escort bayan

İçişleri Bakanı Soylu Siirt

Bu haber 21 Mart 2017 - 15:59 'de eklendi ve kez görüntülendi.

“Güvenlik koruculuğu sadece silahlı insan sayılarını artırmaya yönelik proje değil, koruculuğumuz bir kardeşlik projesidir.”

“Korucularımızın tek bir yere bağlanması, iş ve işlemlerinin tek bir yerden sağlanması için İçişleri Bakanlığı bünyesinde Korucular Daire Başkanlığını kurduk”

“Dağ yapılanmasında da girilmez denilen bütün operasyon merkezlerine girilmektedir. Maddi kaynakları neredeyse kurutulmuştur. Örgüte katılım, parmakla sayılır hale gelmiştir.”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, terörle mücadeleye ilişkin ” Dağ yapılanmasında da girilmez denilen bütün operasyon merkezlerine girilmektedir. Maddi kaynakları neredeyse kurutulmuştur. Örgüte katılım, parmakla sayılır hale gelmiştir.” dedi.

Bakan Soylu, helikopter ile geldiği Siirt’in Eruh ilçesinde ilçe Jandarma Komutanlığında yeni alınan 110 Güvenlik Korucusu için düzenlenen yemin törenine katıldı.

Soylu, törende yaptığı konuşmada, Nevruzların daha güzel baharları müjdelediğini ve buna inandıklarını belirterek, terör meselesinde devlet, milletle birlikteliği sağladığını söyledi.

Güvenlik koruculuğu Devlet ve millet birlikteliği sağlamak için başlatılan bir proje olduğunu belirten Soylu, şöyle konuştu:

“Güvenlik koruculuğu sadece silahlı insan sayılarını artırmaya yönelik proje değil, koruculuğumuz bir kardeşlik projesidir. PKK terörünün bir etnik kimlik meselesi olmadığını Türkiye Cumhuriyeti devleti, milletiyle bir bütün olarak teröre karşı bir irade koyduğunun göstergesidir. Bugüne kadar güvenlik korucularımız, askerimiz, jandarmamız ve polisimizle en ön safta birlikte bu mücadeleyi büyük bir uyum ve fedakarlık içinde vermektedirler. Şehitlerimiz, gazilerimiz vardır, Allah hepsine rahmet eylesin. Onlar bizim gururumuz ve bu davadaki manevi koruyucularımızdır. İnşallah bu mücadelede korucularımızın varlığı ülkemize, kardeşliğimize, birliğimize güç, kuvvet ve kudret katacaktır. Korucularımızla ilgili son dönemde yeni tedbirler ve iyileştirmeler vardır. Yeni imkanlar sayesinde korucularımızın imkanlarını daha da güçlendirdik. Açıkçası belki uzun bir dönem adım atılmamı konuda Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın talimatıyla koruculuk kurumsal bir yapıya kavuşmuş, özlük hakları bakımından iyice rehabilite edilmiş bir sistemi hükümetimizin almış olduğu bu kararla gerçekleştirmiş, atılan adımlarla bu sistemde ciddi bir iyileştirme ve etkinlik sağlamıştır. Korucularımıza operasyonlarda ek tazminat alma imkanı sağlanmıştır. Silah ruhsatlarından alınan harçlar bir defalığına mahsus kaldırılmıştır. Operasyonlarda askerimiz ve polisimizle aynı silah ve teçhizat kullanımı sağlanmış ve bu imkan çok önemli bir imkan olarak değerlendirilmiştir. Korucularımızın tek bir yere bağlanması, iş ve işlemlerinin tek bir yerden sağlanması için İçişleri Bakanlığı bünyesinde Korucular Daire Başkanlığını kurduk. 41,5 yaş olan korucularımızın ortalamasını almış olduğumuz kararla 45-50, 50-55 yaş korucularımızı isteğe bağlı bir şekilde emekli etmek suretiyle 32 yaşa yani daha genç onların da tecrübelerinde istifade edebilecek bir yaş ortalamasına çekmiş oluyoruz. Aldığımız ek kadrolarla güvenlik korucularımızın sayısını artırdık. Artık güvenlik korucularımız daha güçlü ve teknik açıdan daha güçlü imkanlara sahiptir. İnşallah bu adımlarımız artarak devam edecektir.”

“Örgüte katılım, parmakla sayılır hale gelmiştir”

“Korucular, yükü çok ve ağır bir göreve başlıyor. Sizlerden beklentimiz büyüktür, sizden önceki büyüklerinizde olduğu gibi sizlerin de bu sorumluluğun sizlerin de bu fedakarlığı her zaman yerine getireceğinize inanıyoruz. Ne yaparsanız yapın, hukuk içerisinde kalın. Asla başka yollara gitmeyin, aldığınız emanet büyük bir emanettir.” diyen Soylu konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Milletin namusu, canı ve malı size emanettir. Bu emanetin hesabı bilirsiniz bu dünyada ve mahşerde de ağırdır. Türkiye’yi bölmek ve parçalamak isteyen bir örgütle daima mücadele içinde olacaksınız. Şunu unutmayın, bu millet bütün varlığı ve dualarıyla sizinle beraberdir, Allah sizinle beraberdir. Polis, jandarma, askerimizle omuz omuza çok önemli hizmetlere imza atacağınıza inanıyoruz. Sizler, bizler bu vatanın evlatlarıyız. Bu vatanı nasıl savunmak gerekiyorsa inşallah o şekilde savunacağız, sizler de o gücü, o inancı görüyorum. Artık bu işi bitirmek, Doğu ve Güneydoğu illerimizi terörle anılır halden kurtarmak zorundayız. İnanın Türkiye terörle mücadelesinde bugüne kadar hiç olmadığı kadar güçlüdür ve bilmenizi istiyorum ki sona yaklaşmıştır. Evlatlarımız adım adım bu hainleri takip etmektedir. Bütün inlerine girilmiştir, örgütün şehir yapılanması tamamen çökertilmiştir. Dağ yapılanmasında da girilmez denilen bütün operasyon merkezlerine girilmektedir. Maddi kaynakları neredeyse kurutulmuştur. Örgüte katılım, parmakla sayılır hale gelmiştir. Artık bu yoldan dönüş yoktur.”

Millet ve ülkenin her zorluğu ve sıkıntıyı gördüğünü ifade eden Soylu, ülke olarak, savaş, afet, açlık ve en kötüsü ihanet ve fitne gördüklerini belirterek, “Kardeşine pusu kuran kardeş gördük. Evladına ağlayan analar, gözyaşlarını içine döken babalar gördük. Biz çok yetimler ve öksüzler gördük. Binlerce kilometre uzaklarda oturup bu ülkenin gençlerini kışkırtan cebine para eline silah verip birbirinizi vurun diye güya medeni ülkeler gördük. 12-13 yaşındaki çocukları anaların dizinin dibinden kaçırıp dağlara götüren, 40 yıldır bu topraklarda kandan cenazeden ve acıdan başka hiçbir şey vermeyen örgütler gördük. Ama artık bu millet bıkmıştır ve bu millet bu senaryodan yorulmuştur. Bu millet bu güzel ülkede dünyanın en güzel vadilerine, ovalarına ve yaylalarına sahip bu ülkede sürekli arkasını kollamaktan bıkmış ve usanmıştır. İşte bugün devletimiz tam bir kararlılık içerisinde bu terör meselesini bu hainliği bitirmek için azim ve kararlılık içerisinde ipleri eline almıştır.” dedi.

İçişleri Bakanı Soylu: “Parolamız kardeşliktir”

“Memlekette huzurun daim olması için kardeşliğin, birliğin, üretimin, zenginliğin,  aşın ve geleceğin en büyük parolası olabilmesi için büyük bir mücadele verilmektedir. Parolamız kardeşliktir, bunu herkes bilmektedir.”

” Milletvekili olduğunu iddia eden ama aslında terör örgütünün vekili olan malum partinin elemanları milletvekilleri bu bölgede inanın rahat gezemiyorlar”

“PKK’yı bu topraklardan hep birlikte silip atacağız. Bu milletin projesi, milli iradenin ortaya koyduğu karardır. İşte bu evlatlarımız bunu temin etmek için göreve talip olmuşlardır.”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, terörle mücadeleye ilişkin “Memlekette huzurun daim olması için kardeşliğin, birliğin, üretimin, zenginliğin,  aşın ve geleceğin en büyük parolası olabilmesi için büyük bir mücadele verilmektedir. Parolamız kardeşliktir, bunu herkes bilmektedir.” dedi.

Bakan Soylu, helikopter ile geldiği Siirt’in Eruh ilçesinde ilçe Jandarma Komutanlığında yeni alınan 110 Güvenlik Korucusu için düzenlenen yemin törenine katıldı.

Soylu, Devlet daha öncede terör konusunda çok önemli mücadeleler ortaya koyduğunu söyledi.

“Daha öncede operasyonlar yapmıştır, çatışmalara girilmiştir ve elbette ki büyük başarılar elde etmiştir. Ancak bugünkü mücadelemiz tamamen başkadır.” diyen Soylu şöyle konuştu:

“Her şeyden önce kıymetli Cumhurbaşkanımızın talimatı ve Başbakanımızın talimatıyla yapılan operasyonların bütün müdahalelerde, bütün çatışmalarda ve bütün çalışmalarda hukukun üstünlüğü esas alınmaktadır. Terörle mücadele ederken terörle vatandaşı ayır eden ve hiç bir vatandaşımızın kılına dahi hiçbir zarar gelmemesi için azami özen göstermekteyiz. Kanun dışı hiçbir müdahale yöntemi bizim için bir seçenek değildir. Bilinmelidir ki asla olmayacaktır. Huzur ve güveni için başladığımız vatandaşlarımızın terörle mücadele sırasında günlük hayatlarını aksatabilecek ekonomik ve sosyal hayatlarında sıkıntı yaratabilecek her türlü karar ve davranıştan uzak durulduğunu bu konuda emniyet güçlerimizin azamiyet hassasiyet gösterdiğini bilmenizi istiyorum.”

Bütün güvenlik birimlerin, PKK, KCK, YPG ve FETÖ gibi terör örgütleriyle mücadele ettiğini aktaran Soylu, mücadelenin bu gün olduğu gibi yarında hukuk içerisinde son terör etkisiz hale getirilene kadar devam edeceğine vurgu yaptı.

“Türkiye terörü bitirmeye kararlıdır ve bundan da asla geri dönüşü söz konusu değildir.” diyen Soylu şunları ifade etti:

“Türkiye, sadece terörle değil, terörizmle de mücadele etmektedir. Bölgesel gelişmiş farklarıyla terörü destekleyen bütün unsurlarıyla mücadele ediyoruz. Sosyal, gençlik ve eğitim politikalarımızla özelikle cazibe merkezi projelerimizle Doğu ve Güneydoğuyu gerçek gürelikleriyle görebileceğimiz yaylalarında şenlikler düzenleyeceğimiz. Ovalarında dağlarında piknik yapacağımız, kalkınmış müreveh, üreten, ürettiğini dünyaya satabilen merkezler haline gelebileceğimize inanıyoruz. Gençlerimizi terör örgütünü  sonu belli olmayan maceralarına ortak olmayı değil iş istemektedir. Türkiye ortaya koyduğu bu kalkınma hamlesiyle inşallah gençlerimizde iş ve istihdamla buluşacaktır. Terörizmle mücadelenin en büyük ana hedeflerinden bir tanesi de elbette budur.”

Yeni cazibe merkezi programıyla sadece Siirt’te 7 bin insanın iş bulacak ve istihdamla buluşacağı müjdesini veren Soylu, şöyle devam etti:

“Allah’a şükürler olsun ki gençlerimiz yarına ve geleceğine umutla bakacaktır. Ben İçişleri bakanıyım ve yaklaşık 6 aydan beri Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerini geziyorum. Çarşıda esnafla buluşuyorum ve Sivil Toplum Kuruluşlarıyla buluşuyoruz. Zaman zaman ev ziyaretleri yapıyoruz buralarda gördüğümüz şudur ki, insanlarımız bu hain terör örgütünden kurtulmak için devletin yanında yer almaktadır. Sadece ben değil bütün arkadaşlarım ve bütün devlet erkanı bu konuda kardeşliği tesis etmek için herkes kollarını sıvamıştır. Memlekette huzurun daim olması için kardeşliğin, birliğin, üretimin, zenginliğin,  aşın ve geleceğin en büyük parolası olabilmesi için büyük bir mücadele verilmektedir. Parolamız kardeşliktir, bunu herkes bilmektedir.”

Milletin teröre karşı artık büyük bir irade ortaya koyduğunu ifade eden Soylu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Milletvekili olduğunu iddia eden ama aslında terör örgütünün vekili olan malum partinin elemanları milletvekilleri bu bölgede inanın rahat gezemiyorlar. Eskidendi o. Artık millet terörün hesabını soruyor. Artık millet bu insanlarımızın karşı karşıya kalkmış olduğu işsizliğin hesabını soruyor. Artık miller bu ülkede belediyelere devlet olarak aktarılan, millet olarak verdiği vergiler ama dağa gönderilen teröriste aktarılan, hizmet olarak millette dönmeyen, kanalizasyona olmayan, yol olmayan sokak olmayan asfalt olmayan, çocuklarımıza park olmayan ve bu hizmetleri yapmayanların hesabını açık bir şekilde soruyorlar. Artık esnaf onları görünce kepenkleri kapatıyor ve yüz çeviriyor. Bu irade önemlidir, çünkü millet arkanızda olduktan sonra her meseleyi hal edersiniz. Milletimiz artık hizmet üretmek yerine terör örgütüne yardım eden para gönderen, çocukları dağa kaçıran ve kaçırmasına arıcılık eden araçlarıyla örgüte silah taşıyan belediyelerin ellerinde bozuk yolar ve akmayan sularla bıkmıştır. Devletimiz bu meseleye el atmış, milli iradeyle birlikte teröre bulaşmış belediyelere görevlendirme yaparak yeniden hizmet üretir, yol ve alt yapı yapar hale getirmiştir.”

“Milletimiz yatırım, gelişme ve çocuklarının güven içerisinde okullarına gidip gelmelerini onlar iyi bir doktor, mühendis ve avukat olarak yetiştirmek istemektedirler.” diyen Soylu:

“Yüksekova’daki havalimanını yaparken  terör örgütü o inşaat yapılmasın diye elinden geleni yapmıştır. Mühendisleri ve işçileri kaçırmış, iş makineleri yakmıştır ve milletin değil PKK’nın sözcüsü olan parti tek kelime etmemiştir. Milletten yana değil, kandilden yana olmuştur. 7 Haziran’da insanları kanlı musluklarıyla, evlere gönderilen mektuplarla tehdit eden o karanlık zihniyetin amacını açık bir şekilde ortaya koymuştur. Onların amacı bu ülkeye hizmet etmek değil, onların amacı vatandaşın selameti değildir. Bilinmelidir ki bu PKK’yı bu topraklardan hep birlikte silip atacağız. Bu milletin projesi, milli iradenin ortaya koyduğu karardır. İşte bu evlatlarımız bunu temin etmek için göreve talip olmuşlardır. Ana baba duası, kardeş, aile duası makbüldür.”

Soylu, konuşmasının ardından ilçe merkezine geçişi sırasında vatandaşlar tarafından yolu kesilerek kendisine sevgi gösterisi yapıldı.

Ardından esnafını ziyaret eden Soylu, bölgede terör örgütünün temizlenmesiyle bölgede ticaretin artacağını belirtti.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.