SİİRT ARAPÇASI BİLİMSEL ÇALIŞMAYA KONU OLMASI ÖNEMLİDİR « Siirt'te Net

SON DAKİKA

SİİRT ARAPÇASI BİLİMSEL ÇALIŞMAYA KONU OLMASI ÖNEMLİDİR

Bu haber 28 Mayıs 2016 - 14:03 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Siirt Milletvekili Prof Dr Yasin Aktay, Siirt Arapçası Çalıştayı düzenleyen Siirt Üniversitesine teşekkür etti. Meclisteki yoğun çalışma programından dolayı düzenlenen çalıştaya katılamayan Aktay, düzenleme kuruluna gönderdiği mesajla duygularını dile getirdi.

Siirt Milletvekili Prof Dr Yasin Aktay, yayınladığı mesajda şunları söyledi:

Siirt üniversitesinin Değerli rektörü, İlahiyat fakültesinin değerli dekanı ve Siirt Arapçası üzerine uluslararası çalıştaya katılan muhterem bilim adamları, değerli öğrenciler. Hepinizi hürmetle muhabbetle selamlıyorum.

Siirt Arapçası üzerine ilk defa gerçekleşecek olan böylesine müstesna bir bilimsel çalıştaya katılmayı çok arzuladığım halde, TBMM’ndeki yeni hükümetin güvenoyu çalışmaları ve Antalya’da aynı anda gerçekleşecek olan ve görevim gereği ev sahipliğini yürütmekte olduğum En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansına katılmak zorunda olduğumdan dolayı aranızda bulunamıyorum.

Arapçanın bütün lehçelerine karşı her zaman özel bir ilgim olmuştur. Bu ilgimin içinde pek tabii ki gözümü, kulağımı, bilincimi ve dünyamı açmış olduğum Siirt’in Arapçasına ilgim apayrı olmuştur. Yıllarca bu lehçenin hiç bir bilimsel çalışmaya konu olmadan yavaş yavaş terk edilmesini hüzünle izlemiş biri olarak, bu lehçenin bugün böylesine bir bilimsel çalışmaya konu olması karşısında duyduğum mutluluğu kelimelerle ide etmem mümkün değil. Ünlü Alman filozofu Martin Heidegger “Dil varlığın evidir” der. Siirt Arapçası da daha genel Arapça varlık alanıyla birlikte Siirtlilerin varlığının meskeni olmuştur. Bu meskenin hiç bir araştırmaya veya geliştirmeye konu olmaksızın yavaş yavaş viraneye dönüşünü izliyoruz. Ancak şu anda eminim konu bu yitip gidene karşı nostaljik bir melankoli konusu değildir. Her ile kurulan üniversitelerin en önemli fonksiyonuna burada şahit oluyoruz. Her üniversite her şeyden önce kendi bulunduğu şehrin tarihine, diline, folklorüne, edebiyatına, ekonomisine, sosyolojisine yakından ışık tutma imkanı bulmakta ve böylece ülkenin kültürel, sosyolojik zenginliğini daha erişilir ve yararlanılabilir hale getirmiş oluyor. Siirt Üniversitesini, özellikle son yıllarda üniversitelerin bu istikametinde yaptığı paha biçilmez çalışmaları dolayısıyla tebrik ediyorum.

Arap coğrafyasının neredeyse tamamını defalarca gezmiş biri olarak, Siirt Arapçası ile diğer Arapça lehçeleri arasında bilfiil karşılaştırmalar yapma imkanı buldum. Bu lehçeler arasında elbette ki Siirt Arapçasına ayrıca güzellemeler yapma ihtiyacımız yoktur. Siirt Arapçasının hangi kültürel, tarihsel ve sosyolojik etkileşimlerle bugünkü şeklini almış olduğunu anlamaya daha çok ihtiyacımız vardır. Buna kendimizi anlamamız için ihtiyacımız olduğu gibi, dilbilimciler açısından bir lehçenin hangi koşullarda diğerlerinden nasıp ayrıştığına dair çok önemli bir örnek olay olarak temayüz edecektir. Bu açıdan da bakıldığında orada önemli bir örnek olay vardır ve bu olaya bilimsel açıdan güçlü bir ışık tutmanın gereği de aşikardır. Eminim bu çalıştay şu ana kadar nispeten bakir kalmış bir alanda, ama yürütülmekte olan daha geniş kapsamlı araştırmalar için önemli veriler sağlayacak tartışmalara zemin oluşturacaktır.

Şimdiden bu çalıştayın başarılı geçmesini diliyor, bütün katılımcılara hem tebriklerimi hem de teşekkürlerimi iletmek istiyor, bundan sonra tekrarlanması halinde bunu heyecanla bekleyeceğimi ifade etmek istiyorum. Hepinizi tekrar hürmetle muhabbetle Allah’ın selamıyla selamlarım.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
hasan29 Mayıs 2016 / 13:04Cevapla

yasin aktay cumhurbaşkanımıza zarar vermek istemiyorsan kurtalan havalanına karşı gelme ve biz kurtalanlılardan derhal özür dilemeni istiyoruz ve devlet başkanımızın söz verdiyi gibi çık açıklamada kurtalan havaalnı olacak deyi ver