SİİRT İL MÜFTÜSÜ FARUK ARVAS’IN BASIN AÇIKLAMASI « Siirt'te Net

SON DAKİKA

İLÇE BELEDİYE BAŞKANLARI CİZRE KAYMAKAMI TUNÇU ZİYARET ETTİ

Baykan-Haberleri, Eruh Haberleri, Kurtalan Haberleri, Pervari Haberleri, SİİRT HABERLERİ, Şirvan Haberleri, Tillo Haberleri

ÇEVRE YOLUNDA TRAFİK KAZASI BİR YARALI

Siirt Belediyesi, SİİRT HABERLERİ

SİİRT İL MÜFTÜSÜ FARUK ARVAS’IN BASIN AÇIKLAMASI

Bu haber 24 Ekim 2015 - 10:03 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Siirt İl Müftüsü Faruk Arvas’ın basın açıklaması;

Siirt HDP milletvekili Prof.Dr.Kadri YILDIRIM’ın 19.10.2015 tarihinde Siirt İl müftüsü olarak şahsımla ilgili yaptığı ve şahsımı adeta hedef göstererek tertip ettiği basın toplantısındaki asılsız İddia ve ithamlara karşı aşağıda belirtilen açıklamaları kamuoyuna duyurmak zarureti hasıl olmuştur.

 

Adı geçen milletvekilinin şahsımla ilgili dillendirdiği ve dört ana başlık altında kamuoyuna paylaştığı iddia ve ithamlar gerçeği yansıtmamaktadır. Bütün bu beyanlar yanlış bilgilendirmekten kaynaklanan ön yargılı ifadelerdir.

Şöyle ki;

Her Müftülük gibi Siirt İl Müftülüğü de her ayın on beşinde personel ile yaptığı mutat toplantılarda Diyanetten veya Vilayetten gelen yazılar tebliğ edilir. 15.10.2015 tarihinde yapılan toplantıda yine Diyanetten gelen yazılar ile özelikle Siirt Valiliğinin 18.09.2015 tarih ve 6983 sayılı Genelgesi okundu. Memurların herhangi bir siyasi partinin yararına ve zararına faaliyette bulunmayacaklarına dair 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 7. ve 15. maddelerindeki hükümler görevlilere aktarıldı. Aksi tutum içerisinde bulunan personel hakkında gerekli yasal ve idari işlemlerin yapılacağı hatırlatıldı.

Geleneksel ilim ve İrfan müesseseleri olan medrese âlimleri ve kanaat Önderleri kendi aralarında muhtelif zamanlarda toplantılar yapmaktadırlar. Son bir ay içerisinde Mardin, Şanlıurfa, Diyarbakır, Batman, Bingöl, Bitlis ve Muş başta olmak üzere birçok doğu ve güneydoğu illerinde yapılan “Kanaat önderleri ve medrese âlimleri buluşması” adlı bir toplantı ilimizde de yapıldı. Bu toplantıda sadece medrese ve Kur’an kurslarımızda nasıl daha verimli bir eğitimin verileceği, medreselere nasıl bir statü kazandırılmasının gerektiği, medreseler ve kanaat önderleri arasındaki bu ziyaretlerin, kardeşlik ve uhuvvet duygularını geliştireceği, toplumumuza milletimizin birliğini sağlayacak din kardeşliği ve ümmet şuurunun verilmesinin yararlı olacağı görüşüldü. Böyle bir ilmi ve mesleki toplantıya sadece İlim ve irfan ehli, medrese ve Kur’aıı kursu sahibi, kanaat önderlerinin katılıp, bu özellikleri taşımayanların toplantıya katılmayacaklarını istemekten daha tabii ne olabilir? Toplantıda siyasi hiçbir konu gündeme gelmemiştir. Ben güya toplantıya katılanlara ” Kürt siyasilerini ve onlarla beraber hareket eden İHD gibi kurumların tasfiyesi için çalışmanız ve inisiyatif almanız gerekir.” Dediğim İddiası tam bir İftiradır. Bu ve buna benzer hiçbir söylem ve ifadem olmamıştır.

17 Nisan 2015 tarihinde adeta devlet memuru olduklarını unutup, bir fanatik gibi sadece belli bir siyasi partiye sempati ve aidiyet göstergesi olarak Kutlu Doğum Programlarında konuşmacı olarak getirebilecekleri yüzlerce ilahiyatçı, Müftü, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın üst düzey yöneticileri varken HDP Siirt Milletvekili adaylığı kesinleşen ve ilde propaganda gezilerine başlayan Sayın Prof.Dr.Kadri YILDIRIM’ı konuşmacı olarak tercih eden, sadece HDP Belediye Başkanları, HDP İl Meclis ve Belediye Meclis üyelerini çağırıp, il protokolünden hiç kimseyi davet etmeyen, SÎDADER (Siirt Din Alimleri Derneği) Başkanı ve resmi Îmam-Hatip Abdülhakim ŞENDÜL ile DİVES Siirt Şubesi Başkanı ve aynı zamanda resmi İmam-Hatip olan Zübeyer ÇİFTÇİ’nin birlikte Kutlu Doğum ruhuna aykırı bir şekilde, özellikle Siirt İl Müftülüğü’nün aynı gün planladığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Kurulu üyesi Prof.Dr. İbrahim Hilmi KARSLI ve il protokolünün katıldığı Kutlu Doğum ANA Programına denk getirilerek alternatif bir etkinlik haline getirilen bu organizasyonu gerçekleştirdikleri basına yansıyınca; Sayın Valimizin emirleri doğrultusunda Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan Müfettiş talep edildi. Müfettişin mahallinde yapmış olduğu soruşturma neticesinde bu iki görevlinin il dışına nakillerine Diyanet İşleri Başkanlığınca karar verilerek Müftülüğümüze bilgi verilmiştir.

12.10.2015 tarihinde Cami ve Din Görevlileri Haftası nedeniyle yapılan on Kur’an kursunun açılış törenine iddia edildiği gibi sadece AK Parti il Başkanı Özgür Çalapkulu ve Ak Parti Siirt Milletvekili Adayı Fevzi SEVGİLİ katılmamıştır. Bu toplantıya Sayın Valimiz Mustafa TUTULMAZ, İl Emniyet Müdürü, İl Özel İdare Genel Sekreteri, Kur’an kurslarını yaptıran kişi dernek ve vakıf yöneticileri ile davetimize icabet eden vatandaşlarımız ve diğer protokol üyeleri katılmışlardır. Beş yıldır Siirt’te İl Müftüsü olarak görev yapmaktayım. Müftülük olarak bütün etkinliklere istinasız il protokolünü, bütün siyasi partilerin il başkanlarını davet etmekteyim. Davetimiz her kese Şamildir. Birileri davet edildiği halde ilgi duymayıp, etkinlerimize katılmıyorsa bu onların sorunudur.

Şu da bilinmelidir ki;

Osmanlının ilk dönemlerinden bu yana yüce dinimizin reddettiği, yüce Peygamberimizin “Ayağımın altına aldım” dediği her türlü ırki taassuptan uzak Kürt, Türk, Arap başta olmak üzere bütün Müminlere din ve irfan hizmetini büyük bir fedakârlıkla yapan ARVASİ ailesi sadece Kürt’lere hizmet yapmamışlardır. Aynı Allah’a, aynı Peygambere, aynı Kitaba inanıp, aynı kıbleye yönelen, aynı manevi duyguları paylaşan ve ” Müminler ancak kardeştir” ilahi prensibi dâhilinde, bütün Müslümanları kucaklamışlardır. Üstünlüğün takvada olduğu düsturunu söylemiş ve ona göre davranmışlardır.

Seyyid oldukları kabul edilmiş olan, çokluk içinde birliği tesis etme yolunda yedi yüz elli yıldır Anadolu’nun muhtelif yerlerinde din ile irfan hizmetini yürüten ARVASİ’ler gibi şerefli bir ailenin mensubu olmanın ve onların yolunda yürüme gayreti içinde olmanın bahtiyarlarını ve mutluluğunu yaşıyorum.

HDP Siirt Milletvekili Sayın Prof.Dr. Kadri YILDIRIM’ın yaptığı basın toplantısında şahsıma yönelik kullandığı kırıcı, incitici ve rencide edici sözlerini, inancım ve ailemden aldığım terbiye gereği ağzıma almıyor ve kelimelerime dökmüyorum. Neticeyi her şeyi İşiten, gören ADİL ve HAK olan Rabbime havale ediyorum.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Faruk ARVAS

Siirt İl Müftüsü

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
mert24 Ekim 2015 / 17:36Cevapla

Sayın müftüyle ilgili vekil kadri yıldırım, kürtlere ihanet eden müftü olarak bahsetmiş, Sayın müftü burada göreve başladığından beri eğer kürtlere ihanet etseydi siirtteki cami atamalarını kürt kökenli imamlarla doldurmazdı. Neyin ihaneti en büyük ihaneti sayın vekil ve beraberindekiler kürtlere yapmaktalar.