Siirt ili Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Kreş ve Gündüz Bakımevinde « Siirt'te Net

SON DAKİKA

Siirt ili Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Kreş ve Gündüz Bakımevinde

Bu haber 07 Nisan 2016 - 16:11 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Güven verebilecek ama çocuğun bireyselliğini ve bağımsızlığını engellemeyecek kadar “İlgi ve Koruma”

Sorumluluk duygusu kazandıracak ama sağlıklı bir özgüven duygusunu yok etmeyecek kadar “Disiplin ve Eğitim”

Başarılı olmanın gururunu tattıracak ama hayatı angarya haline getirmeyecek kadar “İş”
Yeteneklerini sergilemenin mutluluğunu öğretecek ama çocuğu benmerkezci bir hale sokmayacak kadar “Gurur”

Hayatı eğlenceli bir hale getirecek ama zevkli bir amaç haline sokmayacak kadar “Oyun” ilkelerini temel alan, çocuklarımızın sevgi dolu bir ortamda, zihinsel, sosyal-duygusal ve fiziksel açıdan sağlıklı gelişmelerini sağlayarak, var olan beceri ve özel yeteneklerini en üst düzeyde ortaya çıkartmayı hedeflemekteyiz.

Siirt ili Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Kreş ve Gündüz Bakımevinde; eğitici masa oyunları, şarkı, kavram çalışmaları, çevre eğitimi el becerileri dışında Nisan ayı itibariyle Her biri alanında uzman eğitimciler tarafından İngilizce ve Satranç kursu verilecektir.

Neden çocuklar İngilizce ve Satranç öğrenmelidir?

Araştırmalar, insan beyninin 6 yaşına kadar önemli oranda gelişimini tamamladığını ortaya koymuştur. Çok küçük yaşta ikinci bir dil öğrenmek çocuğun beynindeki duygusal bölge ve zekaya giden yolları geliştirir. Doğru bir metotla sunulduğu takdirde yabancı dil öğrenimine ne kadar erken yaşta başlanırsa, öğrenme o kadar kolay ve doğal olur. Erken yaşta İngilizce öğrenimi, çocuğun okulda İngilizce derslerinde başarılı olmasına yardım edeceği gibi çocuğun dil öğrenmekten de zevk almasını da sağlayacaktır.

Satranç

Okul öncesi eğitiminde satrancın birçok yararı vardır. Satranç,

Zihin ve Hayal Kurma Gücünü Geliştirir: Çocuk oyun boyunca etkin bir düşünme pratiği içindedir. Hamle düşünür, oyun kurgular, nasıl yanıt alacağını hesaplar ve bu canlı süreci oyun sırasında hep yaşar.

Dikkati Geliştirir: Oyunda yüz yüze kaldığı ve kalacağı pozisyonlar olması nedeniyle, istemediği sonuçlarla karşılaşmamak için dikkatini oyuna ve hamlelere yoğunlaştırmak durumundadır.

Öngörüyü Geliştirir: Geleceğe dönük, eylemleri ile oluşacak sonuçları hesap etmek durumundadır ” Eğer bu taşı oynarsam, yeni durumun bana yararı ve zararı ne olacak ?” sorusunu kendisine sorar.

Kapsamlı Düşünmeyi Öğretir, Buluş Yeteneğini Geliştirir: Satrançta her yeni hamle, aynı zamanda binlerce yeni seçenek ve olasılık demektir. Çocuk tüm satranç tahtasını ya da eylem alanını gözden geçirmek, alacağı her kararın varacağı farklı sonuçlarını hesap etmek ve pek çok hamle seçeneği içinden kendine en uygun olanı bulup seçmek durumundadır.

Sabırlı Olmayı, Ölçülülüğü ve Soğukkanlılığı Öğretir: Çocuk hareketlerini ya da hamlelerini üstünkörü yapmanın ne gibi sonuçlar doğurduğunu kavrar. Bu nedenle acele karar vermeyip, durumu düşünüp analiz ettikten, birçok kere gözden geçirdikten ve iyice emin olduktan sonra harekete geçecektir.

Özgüven Kazandırır: Düşünen, değerlendiren, cesaretle karar alan, uygulayan ve sonuç alan çocuk kendine güven kazanır. İşlerin kötü gittiği durumlarda hayal kırıklığına uğramamayı öğrenir. Yararlı bir değişiklik olabileceğini bekleme ve yeni çareler arama alışkanlığı edinir.

Yeni Sözcük ve Kavramlarla Tanıştırır: Taşları tanıyıp onların nasıl hareket ettiğini öğrenir. Uygulama yaparken “düz, çapraz, arka, ileri, geri, yan, L biçimi, kare, mat, hamle, hareket…” gibi pek çok yeni sözcük ve kavram öğrenir.

Kurallara ve Rakibe Saygılı Olmayı Öğretir: Bir oyun olarak satranç, çocuğun ancak kurallara/ilkelere uyması koşuluyla sürebilecektir. Rakibin de bu kurallara uymasını bekler.

Zevk Verir ve Eğlendirir: Belki de en önemlisi, çocuğun oyun sürecini zevkle yaşaması ve eğlendiğini duyumsamasıdır.

IMG-20160405-WA0009-vert

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.