SİİRT ÜNVERSİTESİ EMİN ADIMLARLA İLERLİYOR DEV YATIRIMLAR BİR BİR GERÇEKLEŞİYOR « Siirt'te Net

SON DAKİKA

UMUT KERVANI SİİRT ŞUBESİNDEN GİYSİ YARDIMI

KÜLTÜR VE SANAT, SİİRT HABERLERİ

SİİRT ÜNVERSİTESİ EMİN ADIMLARLA İLERLİYOR DEV YATIRIMLAR BİR BİR GERÇEKLEŞİYOR

Bu haber 27 Ekim 2021 - 8:32 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr.Nihat Şındak üniversitenin emin adımlarla gelişmesini sürdürdüğünü belirtti.

Üniversitenin her akademik yıl başında geleneksel hale getirdiği bazsınla buluşma toplantısında konuşan Prof. Dr. Şındak üniversitenin gelişimi hakkında bilgi verdi.

Kezer Kampusunda gerçekleştirilen toplantıda, tarım ve hayvancılık alanında ihtisaslaşma yolunda önemli adımlar attıklarını ve bu alanda gerçekleştirmekte oldukları payetleme tesisi ile hayvan hastanesinin ülke genelinde önem kazanacak yatırımlar olduğunu  söyledi.

Prof.Dr.Şındak uluslarasılaşma hedeflerine ulaştıklarını ve 16 bin civarında olan öğrencilerin 3 binin yabancı uyruklu olduğunu belirtti.

Ekibiyle 1 yıldır görevde  olduğunu ve bunun pandeminin etkisinde geçtiğini belirten Rektör Prof.Dr.Şındak “. Siirt’i bir ailem gibi görüyorum. Buraya hizmet etmek aileme hizmet etmek oluyor. Bizim 600’ün üzerinde bir akademik personelimiz var. Üniversitemiz artık küçük bir üniversite değil. devasa bir üniversite ve kendi bölge üniversitelerine fark atacak seviyede gelişmeler ortaya koydu. Bir karaktere sahip oldu. Uluslararasılaşma anlamında  hedefimiz  olan yüzde 20’ye ulaştık.3 bin yabancı uyruklu öğrencimiz var.

Bir yandan da akademik sürecimizi geliştiriyoruz. Gerek ön lisans,lisans, lisans üstü programlarıyla farklı gelişimler sergilemek istiyoruz.  Pandemide öğrencilerin yokluğunu fırsata çevirip farklı gelişim süreçleri ortaya koyduk. Şuan 10 fakültemiz, 4 enstitü, 3 yüksekokulu, 6 meslek yüksekokulu,  20 den fazla araştırma merkezimiz mevcuttur. Üniversitemizin yol haritasını çizdik, tarım ve hayvancılık. Şu anda üniversitemizin karakteri budur. Bunun 6 milyon nakit harcandı. beklemekte olan 2 milyon TL de  var .sadece bu alanlarda gelişim ve bölgesel katkı sunmak üzere hazırlanmış projeleri desteklemek için bize maddi kaynak sunulmaktadır.  Tıp fakültesi  konusuna gelince  bütün Siirt’in gözü.  Bizlerde bunu önemsiyor ve bununla ilgili bir takım gelişmeler sağladık. Onları zaten projelendirme aşamasında iken beraber görüşmüştük ve şuanda ihaleye çıkma aşamasındayız. Cumhurbaşkanlığından haber bekliyoruz. Tıp fakültesi morfoloji binasının yapımı için Haber gelir gelmez ihaleye çıkacağız.

Sağlık bilimleri fakültesinin temelleri atıldı . Üniversitemiz kalite periyodu içerisine girmiş bulunmakta ve bu periyot ile ilgili olarak her hafta toplantılar düzenlemekteyiz ve bu manada çalışmalar yürütülmektedir.  Tarımda küçük baş hayvancılıkla ilgili ıslah çalışmaları bizim için çok önemli. Bu aşamayla ilgili çalışmaları ve küçükbaş hayvan  ve tarımda da fıstığı önemsiyoruz.

Fiziki alanda da kısmi iyileşmeler sağladık. Kezer yerleşkesinde sayın valimizin katkılarıyla asfalt yenilemeleri yaptık. Siirt üniversitesi öğrencilerinin sportif faaliyetlerini oluşturma adına sahalar açtık. Kampüsümüz de alışveriş yapılacak bir alan kurduk. Burada 200 lojman ve 14 bine yakın öğrencimiz var, o yüzden bunların çok rahat bir şekilde gıdaya ulaşmasını sağlayacak bir  alan oluşturduk. Fırın çalışmamız bitmek üzere. Önümüzdeki günlerde fırın açılışı yapılacak. Burada unlu mamuller alınabilecek.  Eğitim fakültesine yeni bir konferans salonu ve tıp fakültesinin projesini bitirdik ve şuanda ihale sürecini bekliyor. Bölgenin en büyük hayvan hastanesi yapıyoruz.Burada  at polikliniği ,  küçükbaş hayvan polikliniği ve çiftlik polikliniği olmak üzere 3 farklı poliklinik açılıyor.

Ameliyathaneler ve en modern şekilde yapılacak. Bu çalışmalar sayesinde üniversitemize ihtisaslasma verilmiştir.  Hayvan payetleme tesisimizin 2022 yılında bitirilmesi planlanıyor. Bölgemize büyük fayda sağlayıp damızlık tedarikinde kolaylık sağlayacak olan  payetleme birimi oluşacaktır.   Sağlık bilimleri fakültesi bitmekte ve açılışını cumhurbaşkanımız inşallah açılışını yapacak.

Başlanmış ve uygulamaya geçecek olan çalışmalarımız; yönetim fakültesi morfoloji binası, teknik ve sosyal bilimler meslek yüksek okulu , rektörlük c blok yemekhanenin üst kısmında öğrenci işleri ve yemekhane yapılması projeleri, bıldırcın ve keklik üretimiyle ilgili ünitemiz yeni alanı ihaleleri yapıldı  onaylanmasını bekliyoruz.

Bıldırcın ve keklik üretimi için ihaleler yapıldı. 120 günde bitmesini bekliyoruz. Yeşil alan müdürlüğünün binasını fırına çevirdik. Arıtma sistemi merkezini revize ediyoruz. Merkezi kafeterya ve kütüphane  binaları soğutma sistemleri planlandı. Ana yollar ve eğitim binaları çevre aydınlatmalarını tasarruflu sisteme dönüştürmesini planlıyoruz.”  Dedi.

Basın mensuplarının sorularının cevaplandırılmasının ardından seyir tepesi ve hayvan hastanesi ile sağlık bilimleri fakültesi inşaatı gezildi.

Basın toplantısına rektör yardımcıları ve üniversite genel sekreteri katıldı.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.