VALİ OSMAN HACIBEKTAŞOĞLU’NUN “10 ARALIK DÜNYA İNSAN HAKLARI GÜNÜ” KUTLAMA MESAJI « Siirt'te Net

SON DAKİKA

VALİ OSMAN HACIBEKTAŞOĞLU’NUN “10 ARALIK DÜNYA İNSAN HAKLARI GÜNÜ” KUTLAMA MESAJI

Bu haber 09 Aralık 2020 - 15:56 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Aziz milletimizin binlerce yıldır farklılıklarını birer zenginlik olarak görüp kardeşlik duygularıyla bir ve beraber olarak yaşadığı Ülkemiz; tüm insanların dil, din, ırk, cinsiyet ve yaş gibi farklılıklarıyla doğuştan ve eşit bir şekilde sahip oldukları hak ve özgürlükleri teminat altına alan beyannameye ilk imza atan devletlerden biri olmuştur.

Küreselleşen dünyada, temel hak ve özgürlüklerin güvence altına alınması bugün artık devletlerin içişleri olmaktan çıkmış, ulusal sınırları aşarak tüm dünyanın ortak hedefi haline gelmiştir. Ülkemizde de insan haklarına saygı, Anayasamızın değiştirilmez ilkeleri arasındadır. İnsan hakları ve temel özgürlükler alanında, diğer demokrasilerle aynı değer ve amaçları paylaşmasının yanı sıra; insan hakları standartlarının en yüksek düzeye getirilmesini amaçlamış ve bu anlayış doğrultusunda insan haklarının korunması ve geliştirilmesi için çalışmalar kararlılıkla sürdürülmektedir.

Valilik olarak, insan haklarının korunması ve geliştirilmesi konusuna büyük önem vermekteyiz. Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini sağlarken, temel hak ve özgürlüklerini güven içerisinde kullanmalarına imkân tanıyacak ortamı oluşturmak için yoğun bir çaba içerisindeyiz.

Bu başarının kalıcı hale getirilmesi maksadıyla, Valiliğimiz bünyesinde mevcut “İl İnsan Hakları Kurulunun” idari kapasitesinin arttırılması, hak ihlaline uğramış vatandaşlarımızın başvuru ve şikâyetlerini İnsan Hakları Kuruluna ulaştırmaları için her türlü iletişim araçlarının açık tutulması ve hukuki işlemlerin geciktirilmeden yapılması hususlarında gereken çalışmalar yapılmaktadır.

Vatandaşlarımızın huzur ve güven içinde yaşamlarını idame etmek maksadıyla görev yapan kolluk birimlerimiz, son yıllarda almış oldukları eğitimlerle, hukuka bağlılık ve insan haklarına saygı hususlarında büyük hassasiyet göstermektedirler. İnsan hakları konusunda bugün ulaştığımız seviyenin korunması hususunda, iç güvenlik birimlerimizin üzerlerine düşen duyarlılığı bundan sonra da göstereceğine ve sağduyulu bir yaklaşım sergileyeceklerine inancım tamdır.

Bununla birlikte, en yüksek evrensel değerlerden olan insan haklarının korunması ve geliştirilmesi konusunda, herkesin ve her kurumun da üzerine düşen görevi layıkıyla yapması gerekmektedir.

10 Aralık Dünya İnsan Hakları günü dolayısıyla, her alanda insan haklarının ön planda tutulduğu ve korunduğu güvenli bir geleceğe ulaşma arzusuyla, kardeşliğe, birlik ve beraberliğe daha çok ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde insan haklarının, ülkemiz ve dünyada daha fazla saygı göreceğine olan inancımı ifade ederken,  tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de devam etmekte olan koronavirüs ( COVİD-19) salgınının son bulması ve daha sağlıklı bir gelecek temennisi ile “İnsan Hakları Günü” nü en içten dileklerimle kutluyorum.

 

Osman HACIBEKTAŞOĞLU

                                                                                                  Vali/Belediye Başkan

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.