VERİMLİ DERS ÇALIŞMA TEKNİKLERİ « Siirt'te Net

SON DAKİKA

VERİMLİ DERS ÇALIŞMA TEKNİKLERİ

Bu haber 20 Ekim 2021 - 11:17 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Verimli Ders Çalışma Başarılı olmak için ya da verimli çalışmak için yapılması gerekenleri hemen herkes bilir. Asıl sorun bilinen şeylerin davranışa dönüştürülememesidir.

Bu konuda karşılaşılan en büyük engel çoğu zaman bireyin kendisidir. Bahaneler üreterek, erteleyerek ya da vazgeçerek kendi kendine engeller yaratabilir. Bahaneler çalışma ortamıyla, dersin anlatılış biçimiyle, dersi anlatan hocanın sevilip sevilmediğiyle, olanaklarla, ekonomik durumla, aile, arkadaş, sevgili gibi nedenlerle ilgili olabilir.

Erteleme davranışıyla kısa süreli, geçici bir rahatlama sağlanır. Bu rahatlama hissi ne yazık ki erteleme davranışının sıklığını artırır. Ders çalışmaktan sıkılan ya da derse başlama konusunda sıkıntı hisseden birey erteleme davranışını sıklıkla kullanır hale gelir.

Vazgeçme davranışında genellikle bireyin kendisi hakkındaki olumsuz düşünceleri rol oynar. Ben bu sınavdan iyi not alamayacağım, başarılı olamayacağım gibi. Bu üç durumu gözden geçirmek verimli çalışmak için önemlidir. Bahaneler üretmek için harcanan enerjinin hedefe yönlendirilmesi, ertelemeyi engellemek için oluşan kısır döngünün kırılması, vazgeçmek yerine mücadelenin devam ettirilmesi gerekmektedir.

Bahane bulma, erteleme, vazgeçme ilkesini benimseyen bireylere sunacağımız öneriler Zamanı Yönetme Konusunda Kararlı Olun; Zaman hepimizin eşit olarak sahip olduğu tek kaynaktır. Zaman yönetimi konusunda kararlı olabilen bireyler amaçlarına ulaşma konusunda daha başarılı olurlar. Zamanı yönetebilmek için bireyin kendi özelliklerine uygun olacak şekilde, bir program yapması gereklidir. Dinlenme, beslenme, sohbet, hobiler gibi etkinliklerin programda yeri olmalı ayrıca olası aksilikler karşısında alternatif etkinlikler de düşünülebilmelidir. Planlarınıza uyamadığınız zaman üzülmek yerine neden plana uyamadığınızı düşünerek daha gerçekçi programlara ulaşabilirsiniz. Kendinize Uygun Hedefler Belirleyin; Hedeflerinizin belirli olması enerjinizin ve zamanınızın etkili kullanılmasını sağlar. Hedefleri belirlerken kendiniz hakkında gerçekçi olmaya gayret edin. Ders çalışmaya başlamadan önce çalışacağınız süreyi ve çalışacağınız konuyu netleştirmek gibi.

Öğrenilen Konuyu Tekrar Edin; Öğrendiğinizi düşünerek tekrarı zaman kaybı olarak görmeyin. Gün içinde öğrendiğiniz konunun kısa süreli de olsa tekrarı unutmayı engeller. Ayrıca düzenli tekrar edilmeyen bilgi unutulacağı için yaptığınız çalışma boşa gidecektir. Düzenli tekrarların yapılması sınav öncesi hazırlığı daha kolay hale getirecektir.

Ders Çalışırken Mola Vermeyi Unutmayın; Her insanın dikkat toplama süresi farklıdır. Dikkatinizi yoğunlaştıramadığınızı fark ettiğiniz zaman kendinizi zorlamak yerine mola vererek zihninizin dinlenmesine yardımcı olun. Temiz hava almak, oda içinde dolaşmak iyi gelebilir.

Ders Çalışma Ortamınızın Düzenli Olmasına Gayret Edin; Verimli çalıştığınız ortamı belirleyin ve çalışma ortamınızı düzenleyin. Böylece dikkatinizin dağılmasını engelleyerek, karışıklık içinde kaybolmadığınızı göreceksiniz. Çalışırken müzik dinlememeye, uzanmamaya ve bir şeyler atıştırmamaya gayret edin. Başarılı Bulduğunuz Kişileri Rehber Alın; Çevrenizde başarılı bulduğunuz kişilerin yaşantılarına dikkat ederek ipuçları bulabilirsiniz. Unutmayın rehber aldığınız davranış kişiliğinize uyuyorsa kalıcı olacaktır. Sosyal Yaşantınızı ve Kişiler Arası İlişkilerinizi

Hepinize başarılar dilerim Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen Gökhan GEYİK

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.