SİİRT, RAMAZANI “MELEDE ATEŞİ”YLE KARŞILADI « Siirt'te Net

SON DAKİKA

SİİRT, RAMAZANI “MELEDE ATEŞİ”YLE KARŞILADI

Bu haber 05 Haziran 2016 - 21:25 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Siirtliler Ramazan ayına bin yıllık geçmişe sahip olduğuna inanılan “Melede Ateşi” ile girdi. Melede ateşini Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz ve Belediye Başkanı Tuncer Bakırhan birlikte yaktı.

“MELEDE” ATEŞİ NEDİR
Siirt’in Hazreti Ömer döneminde Müslümanlığa geçmesi ile oluştuğuna inanılan Melede ateşi, her yıl ramazan arifesinde, mahallelerin meydanlarında yakılırdı. Melede’nin hazırlığı yaklaşık bir ay önceden başlar, mahalleli gençler ve çocuklar ev ev dolaşarak çalı çırpı toplardı. Maniler eşliğinde toplanan çalı çırpılar arife gününe saklanırdı. Ayrıca akşam esnafın eve dönüş saatlerinde, mahallelerin ana girişleri, çocuklar tarafından ince sırıklarla kapatılır ve bu amaçla para toplanırdı. Arife günü mezarlık ziyaretinin ardından her mahallede en büyük meydanda çalı çırpılar kule haline getirilir ve tutuşturulurdu

Ramazan ayının gelişini müjdeleyen “Melede Ateşi” bu yıl Kızlar Tepesi İtfaiye meydanında düzenlenen etkinlikle yakıldı. “Melede Ateşi” yakma etkinliğine Siirt Belediyesi Eş Başkanları Belkiza Beştaş Epözdemir ve Tuncer Bakırhan, Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz,  HDP ve DBP il yöneticileri, barış anneleri,  STK temsilcisi ve çok sayıda yurttaş katıldı.

Resepsiyonla başlayan ‘Melede Ateşi’ Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Gazeteci-Yazar Cumhur Kılıççıoğlu, bin yıllık geçmişe sahip olan ve Siirt halklarına mübarek Ramazan ayının geldiğini müjdeleyen ‘Melede Ateşinin’  kenttin önemli kültürel miraslarından biri olduğunu ifade ederek, “ geçmişte ‘Melede Ateşi’ için kentte bulunan mahallerdeki gençler ve çocuklar Ramazan ayının başlamasından günler önce hazırlıklar başlardı.  Hazırlıklar kapsamında gençler ve çocuklar kendi mahallerinde ev ev, sokak sokak gezerek melede ateşi için çalı çırpı toplar ve başında günlerce nöbet tutardı. Geçmişte Siirt’te evler tek katlıydı. Gençler topladıkları çalı çırpılar mahallerinin en yüksek yerinde kule yapar ve yakarlardı. Melede Ateşinin anlamının sadece kent halkına Ramazanı müjdelemek ile kalmayıp, yakılan ateşin üstünden atlayan çocukların çocukluktan ergenliğe geçişin bir göstergesiydi” dedi.

Etkinlikte daha sonra konuşan Siirt Belediye Eş Başkanı Tuncer Bakırhan’da, Melede Ateşinin mübarek Ramazan arifesinde Ramazan ayının kent halkına ve çevre köylere müjdeleyen kültürel bir etkinlik olduğunu belirterek, “Siirt ve çevresinde geçmişte yoğun olarak bu kültür sokaklarda ve caddelerde yakılan ateşler ile yaşatılmaktaydı.  Belediye olarak bizlerde kentte unutulmaya yüz tutmuş kültürleri yaşatma çalışmaları kapsamında bu kültürü yaşatma çalışmalarımız sürüyor.   Melede Ateşinin yanı sıra kentte unutulmaya yüz tutmuş diğer kültürlerin yaşatılması için belediye olarak çalışmalara devem edeceğiz. Bu anlamda bu yıl ki Melede Ateşinin geçmişte iyi şeylere vesilem olmuş bu kültürün ve Ramazan ayının başta Siirt olmak üzere, bölgeye, Türkiye barış, huzur, kardeşlik ve demokrasi getirmesini diliyor ve tüm İslam âleminin mübarek Ramazan ayını kutluyorum”  şeklinde konuştu.

Siirt Velisi Mustafa Tutulmada’da etkinlikte yaptığı konuşmada, Melede Ateşinin Siirt halkının önemli değerlerinden biri olduğunu belirterek, “Bize has bir gelenektir. Bu geleneğin devam ettirilmesi açısında bu etkinliğin önemi büyüktür. Melede Ateşi ve benzeri etkinliklerin Siirt başta olmak üzere değişik bölgelerde Ramazan ayının gelişinin duyurulması açısından geçmişte önemli bir gelenek olarak yer almıştır. Ancak teknolojinin ve şehirleşmenin gelişmesi ile  bu geleneklerden uzaklaşmıştır. Ancak son yıllarda belediyenin öncülüğünde bu kültür yaşatılmaya çalışılıyor. Bu kültürün daha geniş kitlelere ulaşması önem arz ediyor. Valilik olarak bize bu konu ne düşerse yapmaya hazırız. Bu etkinler halkımızın kültür mirasıdır. Tarih içinde süzülerek ortaya çıkmış değerlerdir. Ancak bu tür etkinlikler sadece belediye ve valilik gibi resmi kurumlar üzerinden gitmemesi gerekiyor. bu tür etkinliklerin kentte bulunan STK’lar tarafından sahiplenilmesi oldukça önemlidir. Ramazan ayına ulaşmanın mutluluğunu yaşadığımız bu etkinliğin ve Ramazan ayının kardeşlik, sevgi ve saygı duygularının ön planda olduğu ve daha sonraki aylarda yansımasın vesile olmasını temennisiyle, Tüm İslam âleminin mübarek Ramazan ayını kutluyorum” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından “Melede Ateşi” etkinliği,  Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz, Siirt Belediye Eş Başkanları Belkiza Beştaş Epözdemir, Tuncer Bakırhan, Barış anneleri ve STK temsilcileri tarafından Ramazan ayının müjdeleyicisi olan Melede ateşini yakılması ile devam etti.

Etkinlik, etkinliğe katılan yurttaşların ateşin üzerinden atlamaları ile sona erdi.

Siirt Ramazan'ı 'Melede Ateşi'yle karşıladı (6)-vert

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.