Epözdemir; Kayyum Atama Uygulaması Demokrasi Ayıbıdır « Siirt'te Net

SON DAKİKA

Epözdemir; Kayyum Atama Uygulaması Demokrasi Ayıbıdır

Bu haber 21 Eylül 2016 - 16:13 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Siirt Belediye Eş Başkanı Belkiza Epözdemir, Hükümet tarafından çıkarılan KHK ile belediyelere kayyum atanmasına ilişkin Siirt belediyesi öncülüğünde düzenlenen basın açıklamasında yaptığı konuşmada, demokratik ülkelerde belediye başkanlarının seçimle iş başına geldiğini ve seçimle gittiklerini ifade ederek, “Bunun kararını verecek tek merci halklar ve özgür iradeleridir. Kayyum atanan belediyelerde halk iradesi gaspı vardır. Kayyum atama uygulaması demokrasi ayıbı, insan hakları ihlallerinin ürünüdür” dedi.

Hükümet tarafından Kurban bayramı öncesi çıkarılan KHK ile 28 belediye kayyum atamasına ilişkin Siirt’te belediye öncülüğünde basın açıklaması yapıldı.  Siirt belediyesi hizmet binası önünde yapılan açıklamaya Siirt Belediye Eş Başkanı Belkiza Beştaş Epözdemir,  yerine kayyum atanan Eruh belediye eş başkanlar,  bölge belediye eş başkanları, HDP ve DBP il, ilçe ve belde yöneticileri, il genel ve belediye meclis üyeleri,  belediye çalışanları ve çok sayıda yurttaş katıldı.

“Belediyeler Halkındır, Darbeci Kayyumların Değil, Halkın İradesini  İstiyoruz” pankartının  açıldığı açıklamada konuşan Siirt  Belediye Eş Başkanı Belkiza Beştaş Epözdemir,  Türkiye ve bölgede  yaşanılan çatışmalı ortamın halka  verdiği sıkıntıları demokratik ve  özgür bir yaşamı  imkansızlaştırdığını  ifade ederek,  “15 Temmuz darbe girişiminden sonra tüm kentlerimizde Olağanüstü Hal ilan edilmesi ardından yaşanan hak ihlalleri nedeniyle bütün değerlerimiz alt üst edilmeye çalışıyor. Daha dün 11 bin eğitim emekçisinin açığa alınması yeni eğitim öğretim yılının başlamasıyla ile birlikte çocuklarımız bu hukuksuz uygulamadan dolayı eğitim haklarından maruz bırakılmıştır. Eğitim emekçilerine yönelik bu hukuksuz ve insan haklarına aykırı uygulamayı kabul etmeyeceğimizi buradan belirtmek istiyoruz” dedi.

Epözdemir, “Hükümet tarafından Kanun Hükmünde Kararname ile 28 belediye Kayyum atandığını hatırlatarak, “Kayyum anlayışı insan haklarına, halk iradesinde, demokratik yaşam içinde hak ve hukuka aykırıdır. Bu anlayışı hayat geçirmek isteyenleri halk iradesi mahkûm edecektir. Kayyum uygulaması halk iradesine ve demokrasiye bir darbedir. Halkın iradesine darbe vurularak halkın belediyelerine atanan kayyumları kabul etmeyeceğimizi buradan bir daha yenilemek istiyoruz. Seçilmiş bir iradenin hiçbir zaman, hiçbir yerde önüne geçilemeyeceğini buradan ifade etmek istiyoruz. Herkesin şunu çok iyi bilmesi gerekir ki, demokratik bir ülke belediye başkanları seçimle gelir seçimle gider.  Bunun kararını verecek tek merci halkın özgür iradesidir. Kayyum atanan belediyelerde halk iradesi gaspı vardır” şeklinde konuştu.

Kayyum atama uygulaması demokrasi ayıbı, insan hakları ihlallerinin ürünü olduğunu belirten Epözdemir, “ Böylesi  bir ortamdan insan hakları, demokrasi ve özgürlüklerden bahsetmek imkânsızdır. Ama şunu çok iyi bilinmesi gerekir ki; bu ülkede çok büyük badireler atlattı. 15 Temmuzda karşılaştığımız darbe ardından şimdide halkın iradesini hiçe sayarak ve bunu demokrasi adı altında yapanlar, belediyelere yapılan Kayyum ataması bir sivil darbedir. Bu darbeyi kabul etmeyeceğimizi bir kez daha buradan belirtmek istiyoruz” dedi.

Türkiye bir çok darbenin yaşandığını  dile getiren Epözdemir  açıklamasının sonunda  şunları  söyledi; “Yaşanan faşizan uygulamalar dün olduğu gibi bu günde kendini göstermektedir. Ancak her darbe döneminden ardından halkın demokrasiye ve özgürlükler sahip çıkarak darbeleri bertaraf ettiğini biliyoruz. Bu günde yaşanan bu sivil darbe karşı halkımız kendi iradesi ile bu darbeyi de bertaraf edecek ve demokrasi ve hukuk çerçevesinde darbecilere en güzel cevabı verecektir. Belediyeler kolay alınmadı. Genci, yaşlısı, kadını ve erkeğiyle halkımız büyük mücadeleleri ve fedakârlıklarıyla ortaya koydukları irade ile belediyeler kazanılarak bu günlere gelindi. Kimse belediyeleri bizlere altın tepside sunmadı ve altın tepside sunulmayan bu hakkı almak çok kolay olmayacaktır. Halkın iradesine rağmen Kayyum uygulamasını halka reva gören zihniyet bunun bedelini demokratik ve hukuk devleti çerçevesinde bedelini en ağır bir şekilde verecektir. Halklar ve özgür iradeleri her zaman kazanacaktır. Demokrasi adı altında yapılan sivil darbeyi bizler belediye eş başkanlar, halkımız ve çalışanlarımızla bir birlikte kabul etmeyeceğimizi belirtmek istiyoruz. buradan Kayyumları tanımadığımızı ve demokrasiden yana olan tüm yurttaşlarımızı karınca misali elini taşın altına koyarak bulunduğu yerden, bu anti demokratik ve faşizan uygulamaya dur demeli çağrısında bulunuyoruz”

Açıklama alkışlar ile sona erdi.

srt-21-09-16-kayyum-protesto-aciklama-4-vert

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.