Şırnaklı Kanaat Önderleri Çözüm Yemeğinde Bir Araya Geldi « Siirt'te Net

SON DAKİKA

Şırnaklı Kanaat Önderleri Çözüm Yemeğinde Bir Araya Geldi

Bu haber 12 Ekim 2016 - 6:15 'de eklendi ve kez görüntülendi.

14 Mart’tan bu yana kentlerinde yaşanan sokağa çıkma yasağı nedeniyle, kentlerinden göç ederek Siirt’te yerleşen Şırnaklı ailelerin yaşadıkları sorunların çözümü amacıyla İle Siirt’te bulunan Şırnaklı kanat önderleri, Siirt Belediyesi tarafından düzenlenen çözüm yemeğinde bir araya geldi.

14 Mart’tan bu yana kentlerinde yaşanan sokağa çıkma yasağı nedeniyle kentlerinden göç ederek,  Siirt’e  yerleşen Şırnaklı ailelerin yaşadıkları sorunların çözümü amacıyla Siirt’te bulunan  Şırnaklı kanat önderleri, Demokratik Toplum Kongresi  Eş Genel Başkanı (DTK) Hatip Dicle,  Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı  Ahmet Türk,  HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encü, HDP Siirt  Milletvekili Besime Konca, Siirt Belediye Eş Başkanı Tuncer Bakırhan katılımıyla, Siirt belediyesi tarafından Barden Otelde düzenlenen çözüm yemeğinde bir araya geldi.

Siirt Belediye Eş Başkanı Tuncer Bakırhan çözüm yemeğinin açılışında yaptığı  konuşmada, 14 Mart’tan itibaren Siirt’te gelen Şırnaklı aileler ile Siirt halkının  desteğiyle Siirt belediyesi  olarak dayanışma  içinde  olduklarını ve bundan sonra da olmaya devam edeceklerini  ifade ederek, “bu gün bir araya gelmemizin amacı, kentimizde bulunan Şırnaklı yurttaşlarımızın yaşadıkları tüm sorunları dile getirerek  yaşanan sorunlara  çözüm üretmektir” dedi.

HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encü de çözüm yemeğinde yaptığı konuşmada,  Kentin seçilmişleri olarak yasakların başladığı ilk günden bu yana Şırnak halkıyla birlikte hareket ettiklerini ifade ederek, “ halen kentte devam eden sokağa çıkma yasağının kaldırılması için, HDP olarak hükümet nezdinde girişimlerimiz devam ediyor.  Yaklaşan kış mevsiminden önce kente göç ederek çeşitli bölgelerde yaşayan yurttaşlarımıza 800 adet kışlık çadır tedarik ettik. Ancak sorunların çözümü ve yurttaşların kalan evlerine geri dönebilmesi  için devlet ve hükümet  ile yaptığımız tüm girişimlere cevapsız kalıp engel çıkarıyor.  Bu anlamda  Şırnaklı yurttaşlarımızın bu engellemelere karşı  her zamankinden daha fazla birlik ve beraberlik içinde olması  gerekiyor” dedi.

Daha sonra Yemeğe katılan Şırnaklı Kanaat önderleri yaptıkları konuşmalarda,  Şırnak  halkının her zaman onuruna  sahip çıktığını ve bundan sonra da çıkmaya devam edeceklerini belirterek,  yaklaşan kış  mevsiminden önce, başta çadırlarda  kalan yurttaşların barınma sorunu olmak üzere,  ısınma,  gıda, temel ihtiyaçlar en kısa sürede çözüme kavuşturulması talebinde  bulundu.

Daha sonra yemekte konuşan  Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk , sorunların savaş, şiddet, öldürmek ile  çözülmediğinin yakın zamanda yaşanan örneklerle de  ile bir kez daha ortaya çıktığını belirterek, “ Kürt halkının yaşadığı  acıların ve maruz kaldığı şiddet;  özgür ve demokratik bir yaşam talebinden kaynaklanıyor. Bu anlamda Şırnak halkının yasadığı budur.  Şırnak’ta ve yasakların  uygulandığı  diğer merkezlere  gönderilen insanı yardımların bile devlet tarafından engellendiği bu süreçte,  halkımızın sorunlarını  çözmek için hazırlıklarımız yoğun bir şekilde devam ediyor. En kısa sürede  bu hazırlıkları hayata geçireceğiz “ dedi.

DTK Eş Başkanı Hatip Dicle’nin de Çözüm yemeğinde yaptığı konuşmada,  Kürt halkının  mücadelesinin kendisi  gibi Kürt doğup da,  Kürtçe konuşmamaya sebep olan nedenleri  ortadan kaldırmak olduğunu  ifade  ederek, “ aslında  Kürt halkının bu yaşadığı sorunların emperyalist devletler tarafından, birinci dünya savaşında  Kürt halkının Türk Kurtuluş mücadelesinde verdiği  örnek  destekten kaynaklanıyor.  Emperyalistler kendilerine birinci dünya savaşında  engel gördüğü Kürt halkını ve coğrafyasını  4 parçaya böldü. O güden bu yana sorunlar Cumhuriyetin kurulması ardından devreye konan ret ve inkar politikasıyla katlanarak devam etti. Bu günde Kürt halkının meşru mücadelesi Hükümet ve devlet tarafından şiddetle bertaraf edilmek isteniyor.  Çözüm sürecinde de Sayın Abdullah Öcalan bu günlerde  yaşananları görerek  akan kanın  ve çatışmanın önünde  geçmek için büyük mücadele verdi.  Ama hükümet  Kobane zaferinden  sonra  Bölgenin önemli aktörü haline gelen Kürtlerin  elde  ettiği kazanımları  hiçleştirmek için böyle bir  politika devreye soktu.  Bu Rojavada, Güneyde, Kuzeyde elde edilen kazanımlar tehlike altındadır.  Bu nedenle gün birlik ve beraberlik günüdür.  Şırnak için bölgedeki tüm kurumlar birlikte hareket edip  çok şey yapmak istedi. Ancak devlet ve hükümet Şırnak sınırlarına girişe bile izin vermedi.  Şırnak’ta belediye ait 29 dönümlük arazide 400 konut yapmak istedik. Buna bile izin verilmedi.  Botan bölgesinin en direngen halkı olan Şırnak halkı ile ilk günden bu yana dayanışma içinde olduk olmaya da devam edeceğiz. burada dile getirilen sorunların çözümü için en kısa sürede çalışmalar başlatılıp tamamlanacağından kimsenin şüphesi olamasın” dedi.

Yemekte son olarak konuşan HDP Siirt Milletvekili Besime Konca,  Şırnak halkının yanı sıra bölgede  bir  çok merkezde yaşanan sokağa çıkma yasakları  nedeniyle, büyük acılar  ve  haksızlıklar  yaşandığını  ifade ederek, “ yaşanan acıların ve  haksızlıkların giderilmesinin en  önemli ayağı  halkın  birlik ve beraberliğinden geçmektedir” dedi.

Yapılan konuşmalar ardından yemek sona erdi.

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Misbah Yılmaz13 Ekim 2016 / 15:54Cevapla

işlah barış olur kanlar durson yeter aneler babalar ağlamasın