Uluslararası Selahaddîn Eyyûbî Sempozyumu’nun Açılış Töreni Yapıldı « Siirt'te Net

SON DAKİKA

Kan Bağış Kampanyaları Devam Ediyor

SAĞLIK, SİİRT HABERLERİ

Uluslararası Selahaddîn Eyyûbî Sempozyumu’nun Açılış Töreni Yapıldı

Bu haber 24 Eylül 2016 - 16:55 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Yurt içi ve yurt dışından, sahasında uzman yaklaşık 80 akademisyenin katılımıyla tertip edilen Uluslararası Selahaddîn Eyyûbî Sempozyumu’nun açılış töreni Siirt Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirdi.

12 ülkeden akademisyenin teşrif ettiği Sempozyumun açılış konuşması, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cemalettin Erdemci tarafından yapıldı. Prof. Dr. Erdemci konuşmasında “Fakülte olarak kadim geleneği geleceğe taşımayı hedefliyoruz. Kurduğumuz eğitim ve kültür vakfı ile öğrencilerimizi hem üniversiteden hem de medreseden mezun ediyoruz, fakülte olarak hakemli bir dergi çıkarıyor ve bunun yanı sıra konferans ve sempozyumlar düzenleyerek şehrin bilimsel ve kültürel faaliyetlerine katkıda bulunuyoruz” dedi.

Daha önce İmam-ı Eşârî ve Eşârîlik hakkında uluslararası bir sempozyumu organize ettiklerini belirten Prof. Dr. Erdemci, Selahaddin Eyyûbî adına bir sempozyum tertip edilmesinin gerekçelerini şu şekilde açıkladı: “Selahaddin Eyyubi’yi konu olarak seçmemiz değerli hocamız İhsan Süreyya Sırma’nın tavsiyesi ile oldu. Bu şahsiyeti böyle bir dönemde gündeme almak önemlidir. Çünkü kendisi Kürt bir şahsiyettir aynı zamanda Nureddîn Zengî’nin komutanlığını yapmıştır ve İslam dünyasının paramparça olduğu bir dönemde ümmeti bir araya getirerek büyük bir zafer kazanmıştır. Müslümanların gönlünde önemli bir yer edinmiş Akif’in deyimiyle ‘Şark’ın en sevgili Sultanı’ olmuştur. İşte böyle önemli bir insanı günümüz Müslümanlarının dağıldığı dönemde gündeme almak, mesajını iletmek çok önemlidir. Bugün burada 80’e yakın bilim insanının bu mesajı iletmesini arzu ettik. Başta Valimiz Mustafa Tutulmaz, Rektörümüz Prof. Dr. Murat Erman ve İhsan Süreyya Sırma hocamız olmakla beraber, bizlere destek olan kurum kuruluş ve kişilere şükranları sunuyorum. Organizasyonun gerçekleşmesi için yoğun emek sarf eden hocalarımıza, kurullarımıza ve personelimize teşekkür ediyorum” dedi.

Törenin selamlama konuşmasında söz alan Rektör Prof. Dr. Murat Erman “Üniversitenin fiziki gelişiminin yanı sıra bilimsel açıdan gelişmeyi önemseyen bir üniversiteyiz. Önemli konular ve şahsiyetler ile insanları buluşturmak ve bu süreçte gerçekleştirdiğimiz 5. uluslararası sempozyum faaliyetimiz olan Selahaddîn Eyyûbî Sempozyumu ile bu hedefimizle ilgili bir aşama daha kaydetmiş bulunmaktayız. Tarihimizde yetişmiş olan bu mümtaz şahsiyetleri analiz edip ortaya çıkan dersleri toplum olarak öğrenmedikçe, bulunduğumuz noktadan kopmamayı başaramayız.Yurt içinden ve yurt dışından gelen değerli katılımcılar bizlere konuyla ilgili aydınlatıcı bilgiler sunacaktır. Emeği geçen herkese teşekkür ediyor, ilimize ülkemize faydalı sonuçlar getirmesin diliyorum” dedi.

Murat Erman’ın ardından Lübnan Trablus Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Tadmuri dışarıdan gelen katılımcıları temsilen selamlama konuşması yaptı.

Vali Tutulmaz ise sempozyumun tarihten beri ilim ve kültür şehri olan Siirt için güzel bir etkinlik olduğunu ifade etti. İslam toplumu olarak bilim ve irfandan kopunca kolay yönlendirilir olduklarını, bu toprakların bir Selahaddîn Eyyûbî çıkardığını ve halen de çıkaracak güçte olduğuna inandığını söyledi. İslam toplumunun durumuna ve son dönemde ülkemizde yaşadığımız darbe girişimine değinen Tutulmaz “İslam toplumu artık kendini yönetme iradesini 15 Temmuz’da gösterdi. Gördük ki bizim birlik, dirlik olmaya ihtiyacımız var dar milliyetçilik bizi bir yere götürmez bunu öğrenmemiz gerekir” diyerek konuşmasını nihayetlendirdi.

Sempozyumun açılış töreninde temsili olarak ilk bildiriyi sunan Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma Çalışma “Hayatımda öyle vali, rektör, dekan ile çalıştım ki ‘otur hoca ne işin var böyle işlerle?’ dediler bana, fakat burada bu fikri sunduğumda valim ve rektörüm bu konuda çok teşvik ettiler destek sağladılar.Neden böyle şeyler yapıyoruz? Çünkü bu toprakların tarihinde bir dönem  biz ilmi ihmal ettik, alimleri astık, kitapları rafa kaldırdık. Şimdi Selahaddîn Eyyûbî gibi bir dönemi yaşıyoruz.Tüm İslam alemini geziyorum ve görüyorum ki Müslümanlar birbirine düşman. Bu demektir ki ya İslam yanlış ya Müslümanlar yanlış. İslam düzgün olduğuna göre kendimize çeki düzen vermemiz gerekiyor. Peki neden Selahaddîn Eyyûbî’yi anlatmaya çalışıyoruz? Bunu o zaman da yazmıştım, Irak’a Amerika Birleşik Devletleri saldırısı olduğunda Başkan Bush ‘bu yaptığımız bir Haçlı Seferidir’ demişti. Bu Batı emperyalist zihniyeti hiçbir zaman değişmedi. Bizi kırıp geçiren Batı’yı tanımamız lazım. Dünya literatüründe bir sürü Haçlı Seferleri ile ilgili yayın kitap bulunurken bizim topraklarımızda yok maalesef. Haçlıları tanımak zorundayız. Haçlıları anlamak zorundayız. Eğer Haçlıları anlamaz isek Selahaddîn Eyyûbî’yi de anlamamız mümkün olmaz” dedi.

İhsan Süreyya Sırma’nın yaptığı konuşmanın ardından açılış onuruna verilen yemeğe geçen katılımcılar ardından gün boyunca yapılacak oturumlara başladı.

siirt-universitesi-selahaddin-eyyubi-sempozyumu-7-vert

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.